Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nepredarea spatiului inchiriat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nepredarea spatiului inchiriat

dupa notificarea chiriasului de reziliere a contractului acesta nu preda spatiul conform intalegerii contractuale.chiar dupa doua luni de la reziliere chiriasul manifesta lipsa de preocupare de predare a spatiului ,vorbeste dar nu face nimic pentru a preda spatiul confor clauzei contractuale si cu un proces verbal de predare primire.

-ce pot face pentru a-mi recupera spatiul conform contractului sau de a obtine "despagubiri"su orice forma legala pentru timpul pierdut din neglijenta chiriasului ?
1 ) promovati imediat o ordonanta presedentiala de evacuare;
2 ) in paralel,promovati si o actiune pentru pagubele pricinuite prin neuzul spatiului si alte daune ce pot fi dovedite.
spatiul este liber dar distrus in totalitate in mod barbar .chiriasul i-mi preda cheile dar intreg din tot spatiul sunt doar ferestrele si usa in rest nu mai exista nimic in spatiu in afara de pereti si acei a distrusi.
Vedeti dumneavoastra, contractele sunt lege pentru cei care le_au semnat.
Contractele nu trebuiesc cumparate ca facturile la kg.

Studiati bine contractul, aveti vreo dispoyitie privitoare la evacuare, la penalitati, ?
este un contract de inchiriere a locuintei ori un spatiu comercial.

spatiul este liber dar distrus in totalitate in mod barbar .chiriasul i-mi preda cheile dar intreg din tot spatiul sunt doar ferestrele si usa in rest nu mai exista nimic in spatiu in afara de pereti si acei a distrusi,baia demolata complect,bucataria inclusiv instalatia de gaz pentru incalzire de as
dumitru_dascalu a scris:

Vedeti dumneavoastra, contractele sunt lege pentru cei care le_au semnat.
Contractele nu trebuiesc cumparate ca facturile la kg.

Studiati bine contractul, aveti vreo dispoyitie privitoare la evacuare, la penalitati, ?
este un contract de inchiriere a locuintei ori un spatiu comercial.

este inchiriat o locuinta transformata in spatiu comercial cu obligatia de a preda spatiul inchiriat conform proces verbal de predare -primire si fotografii anexate,fara alte clauze,avind incredere ca cel mai bogat om din romania nu se minjeste pentru 1000 euro pentru remedieri.
sandry, utilizator