Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... de ce agentii de paza nu sunt considerati calificati???
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

de ce agentii de paza nu sunt considerati calificati???

in 2003 am facut cursurile de ag paza fiind cursuri de calificare profesionala insa nu se considera ca o meserie calificata fiind platit tot ca necalificat am fost obligati pri og de guvern as vrea sa stiu de ce in urma acestor cursuri nu sa considerat functia de ag paza nu ecalificata
agentul de paza este o calificare
aveti dreptul la salariul pentru un muncitor calificat
solicitati_l

Puteti sa-mi spuneti care este ordonanta de guvern la care va referiti?
Potrivit Codului ocupatiilor din Romania functia de agent de interventie paza si ordine este incadrat in grupa de baza 5 ceea ce inseamna ca nu poti fi muncitor necalificat. Acesta din urma se regaseste in grupa 9 al COR-ului.
Sigur?
921103 muncitor necalificat în agricultură
932006 muncitor necalificat în industria confecţiilor
932012 muncitor necalificat în metalurgie

GRUPA MAJORÃ 5 Lucrători operativi în servicii, comerţ şi asimilaţi
[ link extern ]
ContSters42179, utilizator