Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Productie cu personal necalificat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Productie cu personal necalificat

Buna ziua, vreau sa angajez o croitoreasa care nu are calificare, acum este la liceu. Am vazut ca exista cor pentru acest lucru 932905 - Muncitor necalificat in industria confectiilor, este legal sa produc haine si sa le vand doar cu un muncitor necalificat sau trebuie sa am si o croitoreasa calificata, care are diploma avizata de ministerul muncii?
Puteti angaja pe cine doriti daca este priceputa in confectii. Probleme pot sa apara in situatia in care doamna va produce rebuturi. In aceasta situatie nu o puteti concedia ca necorespunzator profesional intrucat nu e calificata in meserie. De asemenea in cazul unui accident de munca la masina de cusut veti fi raspunzator dvs, intrucat ea nu e calificata pt meseria respectiva.