Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale revocarea unei donatii !
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

revocarea unei donatii !

Va rog sa-mi spuna cineva:
- in ce conditii se poate revoca o donatie de catre donator pers. fizica la pers. juridica?
- temeiul legal al actiunii.
- unde se depune actiunea si cum trebuie sa "sune"?
- cu ce se poate proba revocarea?
Va multumesc .
Depinde de fiecare situatie practica.
La cate date ne-ati dat, ar trebui sa facem un mini tratat de drept ca sa va lamurim.
Veniti cu situatia de fapt care, printre altele, este o parte a actiunii. Deci, partial, actiunea trebuie sa "sune" ca situatia de fapt... :P
In rest, daca faceti o astfel de actiune bazata pe sfaturi despre cum sa sune ea, sa nu va mirati ca primiti o hotarare data "dupa ureche"... :D

Sper ca ati luat-o ca gluma, dar ati inteles esenta...
Da,esenta am inteles-o#-o
Persoana fizica,doneaza un imobil unei ONG si acesta nu mai foloseste imobilul in scopul pentru care a fost donat.
Asociatia are 3 membrii fondatori, din care doi sunt de o parte a "baricadei" si unul de cealalta parte.Acel unu, este de acord ca donatorul sa-si revoce donatia,pentru ca a constatat si el ca ceilalti doi membrii fondatori, nu mai folosesc imobilul in scopul activitatilor asociatiei.
Deciziile in asociatie se iau cu majoritate simpla a adunarii generale a asociatiei deci,doi contra unu.Unul de acord,doi impotriva.
Ce trebuie sa faca donatorul sa-si poata revoca donatia?
Donatia trebuie sa aiba forma autentica (art 814 CC), sa fie acceptata (art 815 CC), si sa fie transcrisa la judecatoria din raza teritoriala a bunurilor (art. 818 CC). Iar art. 829 CC spune ca "donatiunea intre vii se revoca, pentru neindeplinirea conditiilor cu care s-a facut, pentru ingratitudine ...".Asadar, depinde f mult ce este scris in actul de donatie si daca acesta indeplineste conditiile de forma cerute de lege. O eventuala actiune in revocare a unei donatii se face, in conformitate cu Codul de Procedura Civila, avand ca temei legal dispozitiile Codului Civil privitoare la donatii. Apelati, totusi, la un specialist caruia sa ii prezentati actele si sa ii explicati situatia in amanunt.
Temeiul legal al revocarii donatiei sunt Art.781 - 785 Cod civil.
Actiunea se depune la judecatoria din "zona folclorica"respectiva.
Revocarea donatiilor este tratata cu seriozitate de instante. Daca donatarul nu a incalcat legea, nu se revoca. Trebuie vazut pentru ce anume ati donat, ce activitati desfasura ONG respectiv, daca este scris clar pentru ce se doneaza, ca scop al actului de donatie incheiat...
Chiar asa, legislatia noastra nu prea prevede limitari ale dreptului proprietatii bunurilor din donatii sau din alte surse, asa incat nu prea poate donatorul sau testatorul sa spuna celui caruia-i da un bun ce si cum sa faca si sa-l foloseasca...

Adica depinde si cat de bun este intocmit actul, ca daca e un standard de la notar... :slap: mai greut.
In orice caz, daca nu e survenienta de copil sau ingratitudine, atunci numai pentru forma defectuoasa...

Asa incat, cand am spus amanunte, mi-am imaginat ca sunt ceva probleme cu actul... Nu ca pur si simplu s-a razgandit donatorul. Consider ca nu ne putem juca astfel cu actele, cel putin asa spune legislatia noastra. Nu cred ca, daca donatarul foloseste bunul cum vrea el si nu cum vrea donatorul, acesta e motiv de revocare... E nevoie de altele in plus, de lucruri serioase...

Asa incat, daca aveti clauza de revocare pentru schimbarea folosintei bunului, puteti revoca donatia, altfel, nu vad...