avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 174 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul penalitati furnizor in functie de dobanda BNR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul penalitati furnizor in functie de dobanda BNR

Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea problema :
Sold client :100000 lei. Ultima plata efectuata de acesta a fost in dec 2008. I-am dat in judecata pentru recuperarea creantelor. In contract nu este specificat in caz de neplata se aplica dobanda de x% pe zi. Avocatul imi cere sa calculez dobanzile acum pe fiecare luna in parte , in functie de dobanda BNR la data respectiva.

Este prima data cand ma confrunt cu asa ceva.
Va rog daca se poate sa imi explicati si mie cum se calculeaza aceste dobanzi.

Va multumesc anticipat!

O zi buna in continuare!
Cel mai recent răspuns: ContSters137674 , utilizator 15:51, 18 Februarie 2011
Aplicati procentul dobanzii de referinta al BNR pentru fiecare luna in parte.

Penalizare lunara= soldul de 100000 * dobanda de referinta a BNR * nr. zile luna/360
Va multumesc frumos pentru raspuns!

O zi buna in continuare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul dobanda legala in contractele civile ana*maria ana*maria buna ziua. sunt noua aici, dar vreau sa va rog sa-mi dati un sfat. in legatura cu dobanda legala in contractele civile, despre aceasta cunosc ca se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Executare silita - dobanzi penalizatoare lestat lestat Buna ziua ! As vrea adresez si eu o intrebare legat de situatia mea. am contractat in cursul anului 2013 un credit ipotecar de 9000 euro la o institutie ... (vezi toată discuția)
Mod de calcul dobanda legala inlineasofa inlineasofa Cat este acum si cum se calculeaza dobanda legala pentru neplata la scadenta a creante de la un client conform unui contract de cumparare-vanzare marfa? ... (vezi toată discuția)