Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul penalitati furnizor in functie de dobanda BNR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul penalitati furnizor in functie de dobanda BNR

Buna ziua!
Ma confrunt cu urmatoarea problema :
Sold client :100000 lei. Ultima plata efectuata de acesta a fost in dec 2008. I-am dat in judecata pentru recuperarea creantelor. In contract nu este specificat in caz de neplata se aplica dobanda de x% pe zi. Avocatul imi cere sa calculez dobanzile acum pe fiecare luna in parte , in functie de dobanda BNR la data respectiva.

Este prima data cand ma confrunt cu asa ceva.
Va rog daca se poate sa imi explicati si mie cum se calculeaza aceste dobanzi.

Va multumesc anticipat!

O zi buna in continuare!
Aplicati procentul dobanzii de referinta al BNR pentru fiecare luna in parte.

Penalizare lunara= soldul de 100000 * dobanda de referinta a BNR * nr. zile luna/360
Va multumesc frumos pentru raspuns!

O zi buna in continuare!