Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen prescriptie!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen prescriptie!

Buna. In ianuarie 2008 am vandut o masina. Cumparatorul a trecut-o pe el la Primarie si el plateste impozitul dar la Politie figureaza tot pe mine, nefiind radiata. Imi spuneti va rog ce trebuie sa fac? Obligatia de a face? Este prescriptibila? Va rog frumos sa ma ajutati eu fiind cel care primeste toate amenzile...
masina trebuie radiata si de la Politie! daca nu doreste noul proprietar sa se prezinte de buna voie in vederea radierii, trebuie sa-l actionati in judecata in vederea radierii de pe numele dvs in baza contractului de vanzare cumparare.
Daca ati facut contract de vanzare-cumparare, mergeti cu el si cu radierea de pe numele dvs. de la primarie si radiati masina si de la politie.
Luati legatura cu un birou de intocmire acte proprietate masini, nu costa mult, si va vor da ei toate formularele necesare.
El refuza sa vina. De aceea ma gandesc sa il dau in judecata dar au trecut 3 ani de cand am vandut masina. Oare se mai poate?