avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1994 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE-SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE-SUCCESIUNE


Tatal meu a murit in Decembrie 2010,a fost recasatorit .
Ptr. a cere mostenire trebuie sa stiu ce proprietati a avut ?
Este un termen in care se poate cere mostenirea ?
Si ce drepturi am avand in vedere ca mai are 2 baieti , din care unul cred ca nu este al lui,ci doar al sotiei.
Mentionez ca 25 de ani nu a avut grija de mine ,nu mi-a dat absolut nimic nici o data ,
eu fiind cu mama si un alt frate si ea recasatorita in alta localitate.

DAR SUCCESIUNEA TREBUIE FACUTA DOAR IN LOCALITATEA UNDE A AVUT DOMICILIUL TATAL MEU ? DEOARECE EU STAU IN SIGHISOARA SI EL A STAT IN BARLAD ???
NU POT FACE SUCCESIUNEA IN LOCALITATEA MEA DE DOMICILIU ?


Cel mai recent răspuns: Gabriel Amironesei , Consilier juridic 12:32, 18 Februarie 2011
1. Trebuie sa completati un formular in care treceti averea tatalui.Daca cu aveti cunostinta de intreaga sa avere veti aduce completari ulterioare.
2. Teremenul este de 6 luni .
3.Va v-a reveni cota parte din averea tatalui decadat, in concurs cu fratii d-voastra., eventual cu fratii vitregi si sotia supravetuitoare.
4. Succesiunea se deschide in raza teritoriala a Curtii de Apel unde-si are averea defunctul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire krysty.cv krysty.cv #-o Tatal meu a murit in Decembrie 2010,a fost recasatorit . Ptr. a cere mostenire trebuie sa stiu ce proprietati a avut ? Este un termen in care se poate ... (vezi toată discuția)
Mostenire-interesanta fuxulici fuxulici Am intrat in posesia unui act de proprietate (terenuri)eliberat pe numele tatalui meu care este decedat.Mama s-a recasatorit dupa moartea tatalui ,nu s-a facut ... (vezi toată discuția)
Succesiune cand nu ai copii emysmile emysmile Buna ziua.As vrea sa va prezint un caz si as dori sa stiu care sunt persoanele ce participa la succesiune si in ce procente mostenesc. Cel ce a decedat nu ... (vezi toată discuția)