Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE-SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE-SUCCESIUNE

Tatal meu a murit in Decembrie 2010,a fost recasatorit .
Ptr. a cere mostenire trebuie sa stiu ce proprietati a avut ?
Este un termen in care se poate cere mostenirea ?
Si ce drepturi am avand in vedere ca mai are 2 baieti , din care unul cred ca nu este al lui,ci doar al sotiei.
Mentionez ca 25 de ani nu a avut grija de mine ,nu mi-a dat absolut nimic nici o data ,
eu fiind cu mama si un alt frate si ea recasatorita in alta localitate.

DAR SUCCESIUNEA TREBUIE FACUTA DOAR IN LOCALITATEA UNDE A AVUT DOMICILIUL TATAL MEU ? DEOARECE EU STAU IN SIGHISOARA SI EL A STAT IN BARLAD ???
NU POT FACE SUCCESIUNEA IN LOCALITATEA MEA DE DOMICILIU ?

1. Trebuie sa completati un formular in care treceti averea tatalui.Daca cu aveti cunostinta de intreaga sa avere veti aduce completari ulterioare.
2. Teremenul este de 6 luni .
3.Va v-a reveni cota parte din averea tatalui decadat, in concurs cu fratii d-voastra., eventual cu fratii vitregi si sotia supravetuitoare.
4. Succesiunea se deschide in raza teritoriala a Curtii de Apel unde-si are averea defunctul.