Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot fi trasa la raspundere ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot fi trasa la raspundere ?

Buna ziua,un sfat va rog.Sunt angajata la un patron ce detine doua firme,una se ocupa cu jocuri de noroc iar pe cealalta are un bar.Mentionez ca eu sunt angajata ca sef sala jocuri de noroc iar la bar este angajata alta persoana cu jumatate de norma(4 ore).Firmele au un singur punct de lucru.Eu sunt la munca de luni pana vineri iar sambata si duminica este persoana care este angajata la bar.Eu in cursul saptamanii imi fac datorii la jocuri dar fac si vanzare la bar.La fel si sambata si duminica,persoana angajata la bar se ocupa si de jocuri si de bar.Marfa din bar vine in cursul saptamanii,asa ca eu semnez facturile,eu fac registrul de casa,iar luni cand ma duc la servici fac registrele si la jocuri si la bar pentru sambata si duminica.Semnatura angajatului de la bar nu este pe nicaieri.Firma de pe bar este deschisa din iunie.2010 iar angajarea persoanei de la bar a fost facuta in iulie.2010.La sfarsit de saptamana nu faceam stocul la marfa de la bar(mare greseala)iar pe data de 3.ianuarie.2011 a venit contabila sa noteze marfa care o aveam in bar pt a face un stoc ca la carte.In urma stocului facut de contabila reiese faptul ca din gestiune lipseste suma de 5800 ron.La aflarea vestii patronul ma face bun de plata,ceea ce nu mi se pare corect.Mentionez ca,clientii barului l-au pus in tema pe patron ca aceea persoana consuma bautura sambata si duminica fara sa puna bani.Ce vreau eu sa subliniez este faptul ca de un lucru sunt sigura,acea persoana pe langa faptul ca bea fara sa plateasca isi mai oprea si bani din incasari,adica incasa si nu batea in casa,iar patronul stie.Cu toate astea banii ii vrea numai de la mine,spune ca eu sunt de vina pentru ca nu am facut stocul in fiecare vineri seara si luni dimineata.Mi-a sp ca daca nu platesc ma da afara si va deschide proces si tot va castiga banii astia....Si in final dupa toata povestea mea intrebarea este POT FI TRASA LA RASPUNDERE DACA NU SUNT ANGAJATA PE FIRMA DE LA BAR?Va multumesc....
Buna ziua !
Problema se pune altfel : ati semnat de luare in gestiune pt bunuri ? ce atributii aveti confirm fisei de post ( vi s-a dat? ) ? Daca aveti gestiune treaba e mai complexa , daca nu ... se mai usureaza .... in alta ordine de idei , s-a facut un proces-verbal cu cele constatate de contabila ? daca da , l-ati semnat ? cum ? cu obiectii , fara ? ....
Sunt multe ilegalitati la acea firma si multe greseli si din partea dvs. Refuzati insa sa platiti si lasati patronul sa va dea in judecata. Va trebui sa faca anumite dovezi in instanta si atunci vor iesi la iveala mai multe lucruri decat ar dori. Din moment ce ati acceptat sa faceti si ceea ce nu intra in atributiile dvs, da puteti fi trasa la raspundere.
Nu am semnat decat fisa postului de la jocuri,eu nu figurez cu numele pe vre-o hartie de la bar,doar semnatura imi apare pe facturi.Contabila a facut stocul si mi-a dat o fisa a contului plus toate facturile pt a face si eu o verificare.Intradevar marfa lipseste.Proces verbal nu a fost facut asa ca nu am avut ce sa semnez,ba mai mult i-am gasit si ei cateva greseli,am anuntat-o si a refacut acea fisa a contului.In fine asta nu conteaza....Deci eu nu am semnat decat facturile,atat...Va multumesc pentru raspunsuri...
In conditiile date nu vad sanse reale de castig ale angajatorului printr-o actiune in instanta ...
Inca mai sunt la el,am ajuns la o intelegere in privinta banilor,insa mi-a sp ca tot eu voi fi direct raspunzatoare de bar chiar daca ramane si acea persoana la bar pt sambata si duminica.Este constient ca persoana de la bar il fura,numai ca nu are cum sa-i ceara banii.In afara de salariu care il ia de la bar nu mai are niciun venit.Sta intr-o garsoniera,singur.Nu este pe numele lui.De frica,parintii lui au pus garsoniera pe numele lor.Stiu ca oricand ar putea pierde casa...Asa ca mai bine ma pune pe mine,doar verbal,direct raspunzatoare pt ca ar avea de unde scoate banii.Ce ma sfatuiti sa fac pe viitor?Multumesc