Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Diferenta concreta intre Asociatie si Fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Diferenta concreta intre Asociatie si Fundatie

Buna ziua.
As dori sa stiu care este diferenta concreta dintre o Fundatie si o Asociatie.
Tot ce stim este ca infiintarea unei Fundatii costa mult mai mult decat infiintarea unei Asociatii.
Asadar ce poate face o Fundatie si nu poate face o Asociatie?
De ce sa ne infiintam o Fundatie daca o Asociatie ne costa mult mai putin?
Multumesc!
un alt material pe care l-am gasit - criticabil intr-un fel, este:
''In Romania nu mai prea sunt diferente intre asociatii si fundatii -
ambele pot sa obtina fonduri din diverse surse si apoi sa le cheltuie in
scopul lor statutar. In alte tari exista insa diferentierea care exista
si la noi, in sensul ca fundatiile sunt privite ca elemente care au deja
un patrimoniu consistent si / sau surse permanente proprii si li se cere
un procent de confinantare mai ridicat decat la asociatii sau chiar nu
au acces la unele fonduri, pe cand asociatiile au uneori conditii mai
favorabile. De asemenea, asociatiile sunt vazute ca structuri
democratice, pe cand fundatiile sunt prin definitie o structura
nedemocratica, ce reflecta vointa fondatorului, si prin urmare uneori li
se refuza sau limiteaza accesul la anumite fonduri care se doresc a fi
pentru "comunitate", "grupuri" etc. '' Radu Mititean CCN
Da, dl. Radu M. a subliniat corect unele aspecte. Si de aceea, as adauga eu, statul roman actioneaza ilogic atunci cand cere procente de cofinantare foarte mari (40-50%) din partea asociatiilor pentru a putea fi eligibile pentru anumite programe de finantari bazate pe fondurile structurale. In fapt doar Fundatiile s-ar putea integra financiar in astfel de programe, deoarece se presupune de la bun inceput ca au un patrimoniu care asigura macar in parte desfasurarea obiectivelor prevazute in statut.
O asociatie in schimb este mult mai "democratica", in sensul de deschisa, dar asta are si aspecte defavorabile, pentru ca poate fi foarte usor deturnata de la scopurile initiale. Este foarte greu pentru fondatori sa poata tine "in frau" mersul unei asociatii de-a lungul anilor, pentru simplul motiv ca asociatia este guvernata de masele care o compun, si, cum subliniaza f. corect autoarea Veronica Danaila "fiind sarcina de diligenta a asociatiei de a stabili conditiile in care isi selecteaza asociatii".

salut!
.Iti trimit cateva informatii generale:
Definitie:
“Un ONG este un grup local, naţional sau internaţional, cu personalitate juridică, cu un scop clar şi acţiuni vizibile, guvernat de un consiliu director care este autorizat sa îi reprezinte pe membrii. Este de în mod obişnuit o organizaţie non-profit, fără afiliere cu orice entitate guvernamentală sau din sectorul privat sau cu orice partid politic. Scopurile sale sunt de obicei să pomoveze bunăstarea prin implicarea în probleme sociale şi politice şi prin căutarea să joace un rol egal cu alte instituţii democratice în dezvoltare şi progresul societăţii.”
Ce nevoi are un ONG pentru a-şi îndeplini rolul?
• Resurse umane • Abilităţi • Cunoştinţe • Expertiză • Deschidere • Transparenţă • Responsabilitate (ONG-urile au fost în primul val al dezbaterilor cu privire la responsabilitate şi transparenţă- probleme de bază ale acţiunilor voluntare) • Finanţare • Atitudini nediscriminatorii în cadrul propriei organizaţii • Legislaţie naţională relevantă cu privire la creare şi funcţionare sa
Ordonanta de Guvern nr.26 din 2000 modoficata si completata

Registrul national pt evidenta ONG

1.Ordonanta 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii
2.Ordonanta 37/2003 pentru modificarea si completarea ordonantei 26/2000
3.Legea 213/2005 privind respingerea ordonantei guvernului nr. 37/2003 pentru modifciarea si completarea ordonantei guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii
4.LEGE nr. 246 din 18 iulie 2005 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii
5.HG nr. 618/2005 privind constituirea colegiului pentru consultarea societatii civile
6.HG nr. 1354 din 3 noiembrie 2005 pentru modificarea si completarea HG nr. 618/2005 privind constituirea colegiului pentru consultarea societatii civile

Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile
Consiliul Europei si Organizatiile Neguvernamentale
Guvernul Romaniei - Direcţia de Relaţii cu Mediul Asociativ
Camera Deputatilor - Biroul pentru informare publica si relatii cu societatea civila
Presedintele Romaniei - Departamentul pentru Relatia cu Autoritatile Publice si Societatea Civila
Registrul National ONG
Autoritatea pentru Coordonarea Instrumentelor Structurale (ACIS)
Administratia Fondului Cultural National
Administratia Fondului pentru Mediu
Agentia Nationala pentru Programe Comunitare in Domeniul Educatiei si Formarii Profesionale
Autoritatea Nationala pentru Reglementarea si Monitorizarea Achizitiilor Publice
aici ai din legislatia ong din romania precum si cateva institutii pe al caror site poti intra pt mai multe informatii
e o idee foarte frumoasa
MULT SUCCES!
O intrebare in ceea ce priveste asociatia: practic, orice persoana care indeplineste conditiile necesare pentru a deveni asociat poate sa o faca, daca doreste (si deci sa ia parte la formarea deciziilor)? aderarea sa poate fi refuzata, desi indeplineste aceste conditii? multumesc mult
Bună,
din ceea ce ştiu eu diferenţa dintre asociaţie şi fundaţie constă în:
1 asociaţia este subiectul de drept constituit de trei sau mai multe persoane ...
1 fundaţia este subiectul de drept înfiinţat de una sau mai multe persoane ...
2 patrimoniul iniţial al asociaţiei este în valoare de cel puţin un salariu minim brut pe economie
2 activul patrimonial initial al fundatiei trebuie să includă bunuri în natură sau în numerar, a caror valoare totală să fie de cel puţin 100 de ori salariul minim brut pe economie
3. la asociaţii adunarea generală este organul de conducere, consiliul director asigură punerea în executare a hotărârilor adunării generale
3. la fundaţie consiliul director se compune din cel puţin 3 membri desemnati de fondator, el este organul de conducere şi de administrare al acesteia.
în rest ...
la accesarea de fonduri publice sau europene au aceleaşi drepturi
pentru a deveni sau nu ONG de utilitate publica ... aceleaşi drepturi
poate sunt şi alte diferenţe pe care nu le-am observat şi dacă cineva le-a remarcat îl rog sa ni le arate şi noua că ne vor fi de folos.