Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort tutela
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort tutela

Buna ziua! De ceva vreme ma gandesc sa divortez de sotul meu. Baietelul nostru de 2 ani si 7 luni este singurul care ma face, de fiecare data, sa reanalizez lucrurile. Cazul nostru este cu atat mai complicat cu cat, dupa acest eventual divort ar trebui sa ma mut la 600 de km de domiciliul actual al sotului (ceea ce i-ar impiedica pe cei doi sa aiba o relatie cat de cat apropiata) si sa reiau, cu tot cu copil, sper eu, viata de la capat. Intrebarea mea este: am vreo sansa sa obtin tutela, in conditiile in care ne vom muta la parintii mei, atat de departe?
Multumesc!
anca14jour a scris:

Buna ziua! De ceva vreme ma gandesc sa divortez de sotul meu. Baietelul nostru de 2 ani si 7 luni este singurul care ma face, de fiecare data, sa reanalizez lucrurile. Cazul nostru este cu atat mai complicat cu cat, dupa acest eventual divort ar trebui sa ma mut la 600 de km de domiciliul actual al sotului (ceea ce i-ar impiedica pe cei doi sa aiba o relatie cat de cat apropiata) si sa reiau, cu tot cu copil, sper eu, viata de la capat. Intrebarea mea este: am vreo sansa sa obtin tutela, in conditiile in care ne vom muta la parintii mei, atat de departe?
Multumesc!

Sigur ca aveti toate sansele, sunteti mama, iar copilul este foarte mic. Atata vreme cat aveti conditii de locuit bune la parinti, si aveti cu ce sa il intretineti, nu vad care ar fi problema )
daca parintii va sprijina in proces aratand ca aveti unde sa locuiti si mai ales ca aveti posibilit materiale de a intretine copilul aveti toate sansele. probabil va tb sa stabiliti un program de vizite si pt tatal copilului dar se poate si de comun acord...pt binele copilului.