Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ca propietar de centrala termica de apartament sunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ca propietar de centrala termica de apartament sunt jecmanit de doua ori datorita legilor aberante existente.

cele doua modalitati de jecmanire a celor cu CT sunt:
1. Faptul ca trebuie sa contribuim la creerea fondului de subventionare a gigacaloriei.
2. Contributia la plata unor sume de bani (destul de importante) pe care le stabileste o intreprindere cu care eu nu am nici-un fel de relatie contractuala.
Trebuie sa platesc 23 lei (la 2 camere) in conditiile in care prin apartamentul meu nu trece nici-o teava, in partile comune nu sunt calorifere, iar cu pierderile lor de la subsol nu stiu ce legatura am eu, daca stau la etaj 3 (poate ar trebui sa platim si pierderile de pe strada, deoarece in drum spre casa intalnim si asemenea tevi).
Poate cineva sa spuna ce trebuie facut sa nu mai platim noi cei care nu avem nici-o relatie cu incalzirea comuna toate pierderile si slabul randament al acestui sistem?
Convingeti-i pe vecinii dumneavoastra sa se debranseze toti de la sistemul centralizat. Sa-si instaleze toti CT de apartament si fiecare va plati exact cat consuma.
Acest topic ar trebui mutat in sectiunea despre asociatii proprietari.
crede.ma nu numai in romania e asa. in italia cei care au centrale autonome platesc 25% din ceea ce ar trebui platit de cei care nu au centrale din acelasi bloc. deci participa la ceea ce nu consuma. am vrut europa ? acum ne aliniem si la aberatiile ei.cu respect.
Nu va opreste nimeni sa contractati o firma autorizata si sa va evalueze ce procent din consumul total trebuie platiti pentru spatiile comune. Astfel veti plati mult mai aproape de adevar.