avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Dducere TVA combustibil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Dducere TVA combustibil

Buna ziua.

Recent am deschis o Intreprindere Individuala cu obiect principal de activitate COD CAEN 4941 Transport rutier de marfuri. Specific ca detin o duba cu sarcina maxima pana in 3,5 tone.
Sunt interesat daca se deduce TVA-ul aferent combusitbilului.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: jester , utilizator 19:29, 20 Februarie 2011
Nu.
tva este deductibila intrucat duba nu este destinata exclusiv transportului de persoane.

d-le contabil, pe ce se bazeaza rasounsul dvs. ?
jester a scris:

tva este deductibila intrucat duba nu este destinata exclusiv transportului de persoane.



Nu este duba pentru ca este pana in 3500 kg.
Da scuze, nu am fost atent la caen.
Ultima modificare: Sâmbătă, 19 Februarie 2011
Popa Adrian, Contabil
de unde ati tras concluzia ca nu e duba?
nu conteaza codul caen in speta asta.

exemple: ford transit <3,5t, renault master <3,5t, mercedes sprinter <3,5t, citroen jumper <3,5t, peugeot boxer <3,5t si lista poate continua.
Multumesc pentru raspunsuri.

Deci sigur se deduce TVA-ul din combustibil, pentru ca sunt foarte derutat ca fiecare isi da cu parearea si dau tot felul de raspunsuri si legi.

Alte discuții în legătură

Masina transport marfa , masina transport persoane ENGFULL ENGFULL cine imi poate face o diferentiere pe categorii care sunt masinile de transport persoane care sunt masinile de transport marfa ma intereseza daca pot ... (vezi toată discuția)
Tva-ul este deductibil? bulzanv bulzanv Important firma cod activitate transport rutier de marfuri cod caen 4941 prezinta factura combustibil cu bon fiscal, si alte facturi cu plati banca ,are ... (vezi toată discuția)
Deducere tva carburant anulata? craciunescu_1981 craciunescu_1981 Buna ziua. Sotul meu lucreaza in domeniul vanzarilor. Mai nou, conducerea i-a spus sa isi bage benzina singur (daca mai doreste sa se duca acasa cu masina) ... (vezi toată discuția)