Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Dducere TVA combustibil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Dducere TVA combustibil

Buna ziua.

Recent am deschis o Intreprindere Individuala cu obiect principal de activitate COD CAEN 4941 Transport rutier de marfuri. Specific ca detin o duba cu sarcina maxima pana in 3,5 tone.
Sunt interesat daca se deduce TVA-ul aferent combusitbilului.

Va multumesc.
Nu.
tva este deductibila intrucat duba nu este destinata exclusiv transportului de persoane.

d-le contabil, pe ce se bazeaza rasounsul dvs. ?
jester a scris:

tva este deductibila intrucat duba nu este destinata exclusiv transportului de persoane.

Nu este duba pentru ca este pana in 3500 kg.
Da scuze, nu am fost atent la caen.
Popa Adrian, Contabil
de unde ati tras concluzia ca nu e duba?
nu conteaza codul caen in speta asta.

exemple: ford transit <3,5t, renault master <3,5t, mercedes sprinter <3,5t, citroen jumper <3,5t, peugeot boxer <3,5t si lista poate continua.
Multumesc pentru raspunsuri.

Deci sigur se deduce TVA-ul din combustibil, pentru ca sunt foarte derutat ca fiecare isi da cu parearea si dau tot felul de raspunsuri si legi.