Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua de 2 ani ne-am judecat cu matusa noastra pentru un imobil mostenit de la bunica noastra [mama noastra a decedat] .Instanta a dispus sistarea coproprietatii prin atribuirea catre mine a imobilului in litigiu fiind obligat sa-i platesc matusei o sulta 50.000 ron potrivit raportului de expertiza si dispune intabularea dreptului de proprietate 1/2 din imobil ce a apartinut matusei in cote egale. A fost pronuntata pe data de 17 dec. 2010 cu recurs in 15 zile[matusa nu a mai facut recurs], intrebarea mea ar fi ca pana la ce data ar trebui sa-i platesc sulta si mai cam cat as putea trage de timp ? va multumesc
Ar trebui sa platiti sulta cat mai repede posibil, altfel riscati un nou proces care, evident, va implica alte cheltuieli.
Daca matusa nu a mai facut recurs, atunci dvs. investiti hotararea judecatoreasca cu forma irevocabila si executorie, iar pe baza ei mergeti la OCPI (Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara) pe raza caruia se afla imobilul in speta pentru intocmirea cat mai curand posibil a cartii funciare.