Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ce pot face in aceste situatii
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ce pot face in aceste situatii

Buna ziua,

Despre prima situatie am mai scris, dar nu am primit nici un raspuns concret: am cerut insolventa simplificata in calitate de debitor, s-a deschis procedura s-a finalizat tabelul creditorilor ( cel final), in acest tabel apare o creanta la ITM pe care eu am platit-o. Ce pot sa fac, trebuie facuta contestatie, trebuie sa mai platesc vreo taxa, sau trebuie sa iau legatura cu lichidatorul pentru ca mi-sa ridicat dreptul de administrare?

A doua problema, am primit o amenda tot de la ITM, dar in procesul vb de contraventie in loc de amenda de 14.000 ron au gresit si au trecut 140.000 ron, am sesizat greseala acum, cand am cerut o fisa sintetica de la finante si mi-au spus ca ei asa au primit procesul vb, am verificat si eu, procesul nostru si asa este, am luat legatura cu cei de la ITM, si au zis ca da este o greseala si sa contest procesul vb sau sa prezint cauza in instanta in dosarul de insolventa deschis la urmatorul termen pe ei nu ii intereseaza, ca daca nu am fost atent atunci cand s-a intocmit procesul vb sa platesc 140.000 ron acum, problema mea este ca acesta amenda a fost data in 2009 si au trecut 2 ani. Iar acum la finante apar cu o datorie colosala cand eu din TVA care il am de recuperat se putea face compensarea. Ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc.
tartoru2004 a scris:

Despre prima situatie am mai scris, dar nu am primit nici un raspuns concret: am cerut insolventa simplificata in calitate de debitor, s-a deschis procedura s-a finalizat tabelul creditorilor ( cel final), in acest tabel apare o creanta la ITM pe care eu am platit-o. Ce pot sa fac, trebuie facuta contestatie, trebuie sa mai platesc vreo taxa, sau trebuie sa iau legatura cu lichidatorul pentru ca mi-sa ridicat dreptul de administrare?

A fost desemnat un administrator special? S-a comunicat tabelul preliminar debitorului?
tartoru2004 a scris:

A doua problema, am primit o amenda tot de la ITM, dar in procesul vb de contraventie in loc de amenda de 14.000 ron au gresit si au trecut 140.000 ron, am sesizat greseala acum, cand am cerut o fisa sintetica de la finante si mi-au spus ca ei asa au primit procesul vb, am verificat si eu, procesul nostru si asa este, am luat legatura cu cei de la ITM, si au zis ca da este o greseala si sa contest procesul vb sau sa prezint cauza in instanta in dosarul de insolventa deschis la urmatorul termen pe ei nu ii intereseaza, ca daca nu am fost atent atunci cand s-a intocmit procesul vb sa platesc 140.000 ron acum, problema mea este ca acesta amenda a fost data in 2009 si au trecut 2 ani. Iar acum la finante apar cu o datorie colosala cand eu din TVA care il am de recuperat se putea face compensarea. Ce ma sfatuiti sa fac?

Art. 75 alin. (1) din Legea insolvenţei:
"După expirarea termenului de depunere a contestaţiilor, prevăzut la art. 73 alin. (2), şi până la închiderea procedurii, orice parte interesată poate face contestaţie împotriva trecerii unei creanţe sau a unui drept de preferinţă în tabel definitiv de creanţe, în cazul descoperirii existentei unui fals, dol sau unei erori esenţiale care au determinat admiterea creanţei sau a dreptului de preferinţă, precum şi în cazul descoperirii unor titluri hotărâtoare şi până atunci necunoscute."

Vă recomand să contestaţi creanţa I.T.M.-ului reprezentând amenda de 140.000 lei sub aspectul existenţei unei erori esenţiale care a dus la admiterea unei creanţe cu mult peste valoarea sa reală. Cu certitudine că în procesul verbal de contravenţie este menţionat şi temeiul legal în baza căruia a fost amendată societatea dvs., astfel că puteţi verifica cuantumul real al amenzii pentru fapta sancţionată, iar aceste aspecte trebuie arătate în contestaţie.
Amila, utilizator
A fost desemnat un lichidator, si a fost definitivat tabelul creantelor.
tartoru2004 a scris:

A fost desemnat un lichidator, si a fost definitivat tabelul creantelor.

În termen de maxim 10 zile de la deschiderea procedurii insolvenţei lichidatorul judiciar este obligat să convoace Adunarea generală a acţionarilor/asociaţilor (atenţie: nu este vorba de adunarea creditorilor) pentru a desemna administratorul special. Administratorul special este reprezentantul desemnat de AGA să le reprezinte interesele în cadrul procedurii de insolvenţă.

Conform art. 18 alin. (2) lit. c) administratorul special "formulează contestaţii în cadrul procedurii reglementată de prezenta lege". Deci, în situaţia în care doriţi să contestaţi creanţele din tabelul definitiv, în prealabil va trebui desemnat un administrator special.

Totodată:

art. 72 alin. (3) "tabelul preliminar de creanţe (...) va fi comunicat debitorului"

art. 73 alin. (1) arată că "debitorul, creditorii şi orice parte interesată vor putea să formuleze contestaţii cu privire la creanţele şi drepturile de preferinţă trecute de administratorul/lichidatorul judiciar în tabelul preliminar de creanţe"

art. 73 alin. (2): "contestaţiile trebuie depuse la tribunal în termen de 5 zile de la publicarea în Buletinul procedurilor de insolvenţă a tabelului preliminar"

Dacă tabelul preliminar (primul tabel întocmit de lichidator) v-a fost comunicat şi a fost publicat în BPI mă tem că sunteţi ieşit din termenul de a formula contestaţie la creanţele înscrise în acesta, cu atât mai mult cu cât există deja un tabel definitiv.

Singura modalitate de a contesta creanţele din tabelul definitiv (cel de-al doilea tabel întocmit de lichidator) este cea prevăzută de art. 75 dar aceasta este admisibilă doar în cazul descoperirii unui fals, dol sau eroare esenţială. Este discutabil dacă înregistrarea în tabelul definitiv a unei creanţe, care a fost achitată anterior deschiderii procedurii de insolvenţă, este o "eroare esenţială" sau nu.
Amila, utilizator
faci contestatie si demonstrezi cu act