Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... NU am fost inscris in tabelul de creante
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

NU am fost inscris in tabelul de creante

Zilele trecute am aflat ca nu sunt inscris in tabelul definitiv consolidat al creantelor unei societati debitoare. In Lista cu creditorii trimisa de administratorul societatii figurez cu toate elementele necesare insa nu am primit nimic de la lichidator. Mai pot face ceva acum?
depinde de faza in care se afla dosarul, luati legatura cu lichidatorul, puteti cere o repunere in termen....daca o puteti motiva si faceti declaratia de creanta...
lukacs a scris:

depinde de faza in care se afla dosarul, luati legatura cu lichidatorul, puteti cere o repunere in termen....daca o puteti motiva si faceti declaratia de creanta...

sunt administratorul special al debitoarei. acest tabel nu mi-a fost trimis de lichidator, conform art. 72 din Lg. 85/2006. efectiv el nu l-a trimis. Cum procedez? Fac cerere la judecatorul sindic sa dispuna lichidatorului sa mi-l trimita si apoi contest faptul ca eu nu am fost inscris? sau cum?
chrissrea a scris:

lukacs a scris:

depinde de faza in care se afla dosarul, luati legatura cu lichidatorul, puteti cere o repunere in termen....daca o puteti motiva si faceti declaratia de creanta...

chrissrea a scris:
sunt administratorul special al debitoarei. acest tabel nu mi-a fost trimis de lichidator, conform art. 72 din Lg. 85/2006. efectiv el nu l-a trimis. Cum procedez? Fac cerere la judecatorul sindic sa dispuna lichidatorului sa mi-l trimita si apoi contest faptul ca eu nu am fost inscris? sau cum?

Buna ziua,
Consultati si
Art. 75
(1) Dupa expirarea termenului de depunere a contestatiilor, prevazut la art.73 alin.(2), si pana la inchiderea procedurii, orice parte interesata poate face contestatie impotriva trecerii unei creante sau a unui drept de preferinta in tabel definitiv al creantelor, in cazul descoperirii existentei unui fals, dol sau erori esentiale care au determinat admiterea creantei sau a dreptului de preferinta, precum si in cazul descoperirii unor titluri hotaratoare si pana atunci necunoscute.
(2) Judecarea contestatiei se va face de judecatorul-sindic, dupa citarea contestatorului, a creditorului care detine creanta contestata, daca acesta nu este chiar contestatorul, a administratorului judiciar/lichidatorului, a membrilor comitetului creditorilor si a oricarei alte parti interesate, dupa caz.
(3) Pana la judecarea irevocabila a contestatiei, judecatorulsindic va putea declara creanta sau dreptul de preferinta contestat ca admis numai provizoriu.

Cu stima,
Profesionist in Insolventa Eugen Marcov
legalmgm, utilizator
Din moment ce nu este culpa dvs aveti sanse.
Depinde de temeiul creantei si de faptul daca ati depus o cerere de creanta sau nu. Cel mai bine este sa contactati un avocat caruia sa-i cereti sprijinul.