Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire+succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire+succesiune

bunicul meu a avut 6 ha pamant din care la colectivizare a trecut 3,50ha pe rol tatalui meu. dupa revolutie cand s-au facut titlurile de proprietate tatal meu a primit titlu pe 3,5ha si bunicul titlupe restul de 2,5.

intrebarea mea este acum la suucesiune dupa bunicul care pamant intra cel de pe titlul bunicului sau tot 6 ha?Tatal meu daca are titlu de proprietate mai poate fi atacat de fratii lui pt a le mai ceda din cele 3,5 ha?
in masa succesorala ramasa dupa bunic intra pamanturile detinute de acesta in baza titlurilor de proprietate in care acesta figureaza ca titular, in speta cele 2,5 ha
doar cele 2,5 hectare intra in masa succesorala.