Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... intreprindere individuala
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

intreprindere individuala

As vrea sa mi deschid o intreprindere individuala de antene parabolice . As dori sa aflu daca trebuie sa platesc la sanatate , avand in vedere ca nu am angajati si nu doresc sa mi dau salariu in urmatoarele luni , banii sa ruleze in firma. Si cel mai inport avand in vedere ca primesc somaj de la spaniolii> daca ma pot afla _ca am alte surse de venit deschizand aceasta intr. individuala sa nu pierd somajul de acolo.
Ca si la PFA: 5,5% sanatate, 31,3% pensie (ambele deductibile, adica se scad ca si cheltiueli) apoi 16% impozit pe venit din ce ramine (incasari - cheltuieli).