Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construire pe teren cu PUG aprobat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construire pe teren cu PUG aprobat

Salutare,
Sunt interesat sa cumpar un teren in vederea construirii unei locuinte.
Am gasit un teren care are PUG aprobat, dar acum as vrea sa stiu ce pasi mai sunt de urmat ca sa obtin autorizatia de contruire. Sper sa nu mai fie necesar intocmirea unui PUZ, care stiu ca-i si foarte costisitor si anumite primarii te obliga sa faci PUZ ptr minim 5000mp..
Multumesc
solicitati un certificat de urbanism de la primarie si vi se vor enumera acolo conditiile ce trebuie indeplinite, regulile de respectat si actele necesare pentru obtinerea autorizatiei de construire.
Certificatul de urbanism poate fi solicitat de catre proprietar! In acel CU se vor preciza(pentru cumparator) ce are voie sa faca, care este gradul de ocupare al terenului in zona POT si CUT, nivelul de inaltime,...