Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

autorizatie de constructie

Autorizatia se poate obtine in baza PUG( certificat de urbanism) la terenurile libere de contructii sau este obligatoriu ca zona sa aiba
o documentatie aprobata de PUZ,
-teren intravilan

Multumesc!
In certificatul de urbanism apare regimul tehnic si juridic al terenului. Astfel, acolo se stipuleaza ca in conformitate cu ”PUZ aprobat de primarie” se poate construi: regim de inaltime de ...m, POT ...%, CUT ...%, etc.
Toate acestea sunt prevazute in PUZ.
Nu am PUZ in urbanism, am PUG cu regim economic-locuinta/
p+2 /intravilan etc
se da autorizatie in faza asta PUG?
Daca exista PUG....se va emite autorizatie de constructie. Trebuie insa sa depuneti toate documentele mentionate in certificatul de urbanism pentru a putea obtine autorizatia...
Rodica Ciobanu, Avocat
Multumesc!