Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie pe teren cu PUG aprobat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie pe teren cu PUG aprobat

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Doresc sa cumpar un teren ptr a construi o casa, teren care are PUG aprobat. In acest caz mai trebuie intocmit PUZ, care din cate am inteles este extrem de costisitor si anumite primarii cer ca acesta sa fie facut ptr minim 5000mp.
Poate imi poate spune cineva care sunt pasii mai exact in aceasta situatie...
Multumesc
Conform ultimele modificari in lege 350/2001 referitor la urbanism, PUZ pot fie initiat doar de administratie locala.

In cazul dvoastra sugerez sa cereti in primul rand un CU - certificat de urbanism PTR CONSTRUCTIE. In certificatul respectiv administratia locala va spune ce trebe sa faceti sau daca puteti sa construieti la terenul dvoastra.

Daca exista un PUG - Plan de Urbanism General aprobat, intrebati daca este si in vigoare. Atunci puteti sa cereti verbal informatii de la dep. de sistematisare la primarie, daca puteti sa construiti acolo.

Mult succes