Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare-cumparare imobil inchiriat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare-cumparare imobil inchiriat

In situatia in care vanzatorul vinde un imobil inchiriat (inregistrat/neinregistrat la administratia financiara), cumparatorul necunoscand acest lucru, cumparatorul poate obtine anularea (desfiintarea) contractului de vanzare-cumparare?
Prin inregistrarea la Finante, contractul a devenit opozabil tertilor, deci nu. In schimb cumparatorul are dreptul sa incaseze chiria pana la finele contractului.
Lorena Chirila, Avocat
Cumparatorul nu poate desfiinta acel contract. El are obligatia sa il respecte si sa incaseze chiria asa cum a fost stipulata in contract. Nici nu poate modifica clauzele contractuale.
In situatia in care nu este inregistrat la organele fiscale, contractul de inchiriere nu este opozabil cumparatorului care il poate denunta sau poate anula contractul de vanzare-cumparare?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Daca nu e inregistrat la Finante, cumparatorul poate cere evacuarea chiriasului.
Da, dar aici mai apare si situatia in care, cumparatorul stia despre inchirierea imobilului si a acceptat aceasta situatie, motiv pentru care el nu mai poate acum sa ceara anularea contractului de inchiriere!