Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general taxa verde
Discuție deschisă în Contabilitate în general

taxa verde

ajutati-ma si pe mine ,va rog foarte mult.....

Sunt magazin neplatitor de TVA care vinde telefoane mobile....
Aceasta taxa este de 10 LEI+TVA?
EU fiind neplatitor de TVA , tai factura doar pt. cei 10 LEI ? Sau includ si TVA aicI?
Ce cont contabil folosesc?

Multumesc foarte mult
uita-te aici si vezi daca te ajuta cu ceva :)
www.avocatnet.ro/content/for...
multumesc foarte mult
si totusi.....este obligatorie aceasta taxa?
vioviod a scris:

si totusi.....este obligatorie aceasta taxa?

Numai la produsele noi.
Din 2007, pretul fiecarui aparat electrocasnic va trebui sa includa si taxa de colectare sau reciclare, denumita generic „taxa verde“. Aceasta a devenit obligatorie odată cu aderarea, adică de la 1 ianuarie 2007, de cand România face parte din Uniunea Europeana.