Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... diferente la caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

diferente la caldura

Buna dimineata,
ma confrunt cu o problema si nu stiu cum sa procedez asa ca orice sfat din partea dumneavoastra ar fi binevenit.
Factura la caldura luna asta a fost mare,desi consumul nu a fost.Pe scara mai sunt doar 4 apartamente cu caldura de la stat, restul de 12 au centrale.Din cele 4 apartamente 3 au repartitoare, iar unul are 1 calorifer necontorizat.Cele 4 apartamente au consumat 9,5 giga in luna ian conform facturii de la Apaterm, ceea ce si cei care au citit calorimetrele au zis ca exagerat de mare.Diferenta dintre consumul inregistrat i apartamente si cel de la subsol este gigantica.Precizez ca nu sunt pierderi deoarece avem poplipropilena.
In toamna am facut o adresa la Apaterm sa vine si sa verifice gigacolrimetrul de la subsol ba chiar sa-l recalibreze deoarece se inregistreaza diferente mari de consum.Acestia mi-au raspuns ca gigacalorimetrul este in standarde si ca e vina noastra ca am lasat vecinii sa isi puna centrale.
Ce trebuie sa fac?Taxa de debransare platita de cei care au centrale nu include si recalibrare hidraulica?Cei de la Apaterm ne trateaza cu o aroganta iesita din comun.Cert e ca nu mai vrem sa platim caldura pe care nu o consumam.
Multumiri
Sa montati si D.vstra centrala de apartament s-au o alta sursa de incalzire si sa scapati pentru totdeauna de sistemul de incalzire centralizat la comun.La noi acest sistem nu poate functiona ca mereu incercam ca cum sa inselam pe vecinu.
Pretul include doar debransarea si atat, dar ei sunt obligati sa faca recalibrarea hidraulica dupa fiecare debransare.
Faceti o sesizare catre ANPC si ANRSC si anexati copii ale raspunsului pe care l-ati primit de la Apaterm.
Si totusi cat s-a platit exact pentru fiecare apartament din cele 4 ramase la Apaterm?. Va intreb ca mie nu m-i se pare un consum exagerat.:(
eu am platit aproape 400 lei , vecinii 356,268,381, in conditiile in care se face economie la caldura,repartitoarele sunt mai mult inchise.nu vi se pare mult 9.5 giga pentru 4 apartamente in condiitiiile in care toata lumea tine din scurt caldura?
Mie m-i se par sumele rezonabile.