avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa judiciara
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa judiciara

Buna ziua,doresc sa-mi spune-ti daca taxa judiciara de timbru de 3% se plateste din toata valoarea imobilului sau din cota ce o detin din intregul imobil.Va multumesc pentru un eventual raspuns!
Cel mai recent răspuns: manolescu_radu , utilizator 10:24, 20 Februarie 2011
Taxa judiciara de timbru se plateste la intreaga valoare si NU la cota pe care o detineti dvs. din imobil.
3% la intreaga valoare a masei partajabile.
Separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor in cadrul cererilor de mai sus, taxa judiciara de timbru se datoreaza de titularul cererii la valoarea contestata.
Ultima modificare: Duminică, 20 Februarie 2011
Marcel Mihalache, Avocat
Buna ziua,va multumesc pentru raspuns si va doresc succes in continuare in profesia d-voasta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa nadinne nadinne Buna seara! Am o mare nelamurire. Trebuie sa platesc acea taxa de 3% din masa partajabila. Unde trebuie platita aceasta taxa si ce ar trebui sa scrie pe ... (vezi toată discuția)
Divort ccornel ccornel as dori un model de cerere partaj si ce taxe se platesc va multumesc (vezi toată discuția)
Taxa de timru adriana istrate adriana istrate Avem in proprietate eu si prietenul meu un apartament in cote de 1/2 fiecare cumparat in 2003 inainte de casatoria care a avut loc in 2005. Am divortat in Feb ... (vezi toată discuția)