Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa judiciara
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa judiciara

Buna ziua,doresc sa-mi spune-ti daca taxa judiciara de timbru de 3% se plateste din toata valoarea imobilului sau din cota ce o detin din intregul imobil.Va multumesc pentru un eventual raspuns!
Taxa judiciara de timbru se plateste la intreaga valoare si NU la cota pe care o detineti dvs. din imobil.
3% la intreaga valoare a masei partajabile.
Separat de aceasta taxa, daca partile contesta bunurile de impartit, valoarea acestora sau drepturile ori marimea drepturilor coproprietarilor in cadrul cererilor de mai sus, taxa judiciara de timbru se datoreaza de titularul cererii la valoarea contestata.
Marcel Mihalache, Avocat
Buna ziua,va multumesc pentru raspuns si va doresc succes in continuare in profesia d-voasta!