avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reangajare man
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reangajare man

salut....am si eu o nelamurire....anul trecut in octombrie mi-am dat demisia din aramata ....eram angajat ca sgv....acum as vrea sa ma reangajez doar ca in unitatea unde am lucrat am avut niste superiori care nu m-au avut la inima si la orice chestie m-au trecut in OZU(ordinu de zi al unitatii)....poate sa imi afecteze reangajarea aceste mustrari?


Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:33, 20 Februarie 2011
Va puteti reangaja ca SGV ... potrivit Ordinului M39/2010 privind aprobarea Instrucţiunilor de aplicare în Ministerul Apărării Naţionale a prevederilor Legii nr. 384/2006 privind statutul soldaţilor şi gradaţilor voluntari conditiile pentru a deveni soldat sau gradat voluntar sunt :
a) au cetăţenie română şi domiciliul stabil în România;
b) au absolvit, cel puţin, ciclul inferior liceal sau o şcoală de arte şi meserii cu diplomă sau certificat de absolvire; fac excepţie soldaţii şi gradaţii voluntari proveniţi din militari angajaţi pe bază de contract, absolvenţi ai ciclului şcolar gimnazial, pe perioada contractelor aflate în derulare şi la reînnoirea acestora;
c) au vârsta cuprinsă între 18 ani şi cel mult 45 ani;
d) sunt declaraţi "apt medical" pentru arma/serviciul/specialitatea militară în care urmează să fie instruiţi;
e) sunt evaluaţi şi declaraţi "admis" din punct de vedere psihologic şi al pregătirii fizice, potrivit criteriilor specifice prevăzute de actele normative în vigoare referitoare la recrutare şi selecţionare pentru arma/serviciul/specialitatea militară la care urmează să parcurgă programul de instruire;
f) nu au fost condamnaţi pentru săvârşirea unei infracţiuni contra umanităţii, contra statului sau contra autorităţii, de serviciu sau în legătură cu serviciul, care împiedică înfăptuirea justiţiei, de fals ori a unei infracţiuni săvârşite cu intenţie, care i-ar face incompatibili cu exercitarea calităţii de soldat sau gradat voluntar, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
g) nu fac parte din organizaţii interzise de legislaţia română şi nu sunt membri ai unor organizaţii incompatibile cu regulile, activităţile şi atribuţiile specifice profesiei militare;
h) nu sunt asociaţi unici ori participanţi direcţi la administrarea sau conducerea unor societăţi comerciale, iar dacă sunt în una dintre aceste situaţii, semnează un angajament că, din momentul selecţionării pentru a deveni soldat sau gradat voluntar, renunţă la această calitate;
i) nu sunt membri ai unor partide, formaţiuni sau organizaţii politice, iar dacă sunt membri, se angajează în scris că, la dobândirea calităţii de soldat sau gradat voluntar, vor renunţa la această calitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Statutul militarilor. legi care se bat cap in cap. laurentiuo laurentiuo art. 3 din Legea nr. 80/1995 privind Statutul cadrelor militare spunce ca \\"Gradul militar este un drept al titularului si reprezinta recunoasterea in plan ... (vezi toată discuția)
Studenta la drept...daca se poate sa ma ajute cineva alexandra21 alexandra21 Sunt studenta la drept, anul 3, in Bucuresti. Daca doreste cineva sa ma ia alaturi sa pot face si eu practica chiar sa si lucrez. Invat foarte repede si ... (vezi toată discuția)
Permis port- arma MariannD MariannD buna ziua!din care lege reiese calitatea de Militar eu am fost militar pe baza de contract si nu am primit autorizatie pt arma letala din acest motiv restul ... (vezi toată discuția)