Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ACT ADITIONAL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ACT ADITIONAL

daca doua persoane juridice au incheiat un contract de prestari servicii pt o perioada de 2 luni, este gresit sa prelungesti contractul prin act aditional pentru aceeasi perioada? multumesc
Daca prin contractul initial s-a prevazut posibilitatea prelungirii cu act aditional acceptat de ambele parti nu vad de ce nu s-ar putea.
Se poate chiar daca in contract nu este prevazuta posibilitatea de prelungire.
daca ati prevazut in contract prelungire act merge
Actul aditional este acordul intervenit intre partile care au incheiat un contract, prin care acestea convin asupra modificarii, completarii sau incetarii ulterioare a acestuia.

In concluzie, nu este necesar sa existe o clauza care sa prevada in mod expres posibilitatea prelungirii prin act aditional.

Poate imi scapa mie ceva, rog colegele sa revina cu lamuriri cu privire la temeiul legal.