Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 710-eroare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 710-eroare

As avea nevoie de o lamurire, va rog. Am depus in ian 2011 o decl 710 rectif la decl 100 din iunie 2010, cu suma impoz/profit mai mare decat cea initiala. Pe fisa pe platitor mi-a aparut la rubrica 'dobanda calculata si neinstituita' suma de 23 lei. Am constatat ca de fapt nu trebuia depusa dec 710, pt ca se putea regla impozitul cu decl101. Va intreb daca suma de 23 lei trebuie s-o platesc și daca se poate anula decl 710 si care este procedura. Astept un raspuns, daca este cineva amabil sa mi-l dea. Multumesc
Daca D 710 corecteaza impozitul calculat eronat la iunie atunci trebuie sa platiti majorarea.Nu puteti regla prin D 101.Impozitul se calculeaza pe fiecare trimestru.
Multumesc pt raspuns. Eu am calculat la trim 1 impozit=262 si am depus decl 100 cu datorat 262, imp. minim=550-pe care l-am si platit. ; am inreg. 691=441>550 lei.
In trim 2 am calculat impozitul > venit - chelt (inclusiv cont 691=550 )+550=>1145 impozit cumulat. Am facut 1145-550=595 impoz de plata trim 2.-pe care l-am platit. E corect asa? Sau trebuia calculat impozitul asa cum se facea inainte de impoz minim? Adica, trebuia sa tin cont ca impoz pe trim1 era de 262 lei? Pt. aceasta dilema am depus decl 710 rectificativa la iunie. Ce parere aveti?
Nu prea sunt sigura ca am inteles cum ati facut.Ideea este ca la fiecare trim.sa nu aveti mai putin de minim.
Daca la trim.2 a iesit pe cumulat de plata 1145 lei scadeati 550 si declarati si plateati 595 lei.
La trim I = 550 (imp minim > imp profit)
La trim II se calcula:
venituri cumulate - cheltuieli cumulate (inclusiv 691 precedent - acei 550 lei) - venituri neimpozabile + cheltuieli nedeductibile + 691 precedent (acei 550 lei) = profit impozabil
Profit impozabil x 16% = impozit profit cumulat
Impozit profit cumulat - impozit precedent (suma din 691) = impozit trim II
Impozit trim II se compara cu impozitul minim (550 lei) - se declara si se platea suma cea mai mare.
@simonaoprica si @fat frumos! Ati inteles bine ce-am facut si va multumesc pt. raspusuri. Asa am facut in trim2: venit - chelt(inclus 550) +550=7150x16%=1145(impoz cumulat)-550(impoz. minim trim1)=595 impoz trim 2 ...pe care l-am platit. Nu stiu cine m-a impins (:hammer:) si am zis ca am calculat gresit in trim 2(adica, am reluat calculele si am scazut din 1145 impoz cumulat, suma de 262 lei impozit calculat pe trim 1 si nu 550 lei cat am platit si cat era in contul 691); ca urmare acestui fapt, in ian 2011, am depus decl 710 si am rectificat impozitul pe trim 2:
in loc de 595 am trecut 883. Si cu asta m-am incurcat de ma doare capul in fiecare zi.#-o. Cum pot sa scap de decl 710? Datorita acestei decl cred ca am gresit si decl 101. Astept raspuns cu mare nerabdare. Mulrumesc