Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 710-eroare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 710-eroare

As avea nevoie de o lamurire, va rog. Am depus in ian 2011 o decl 710 rectif la decl 100 din iunie 2010, cu suma impoz/profit mai mare decat cea initiala. Pe fisa pe platitor mi-a aparut la rubrica 'dobanda calculata si neinstituita' suma de 23 lei. Am constatat ca de fapt nu trebuia depusa dec 710, pt ca se putea regla impozitul cu decl101. Va intreb daca suma de 23 lei trebuie s-o platesc și daca se poate anula decl 710 si care este procedura. Astept un raspuns, daca este cineva amabil sa mi-l dea. Multumesc
Mai faceti inca un 710 pentru trim.2 si verificati in D 101 sa aveti la sume declarate in an prin declaratia 100 exact total din sumele declarate prin 100 si 710.
In decl 101 , sectiunea C-rd 5, suma declarata (impoz din form 100 de peste an) cuprinde si suma din decl 710( mi-am marit impoz din trim 2, aiureaaa!). -deci, decl 101 este gresită si tre'sa fac decl101 rectif?
Se primesc 2 decl 710 pt aceeasi perioada?- Daca da, atunci imi va disparea si dobanda din fisa pe platitor?!
aura.radulescu, utilizator
Se primesc doua 710 din pacate dobanda nu va disparea decat de la data corectiei.Asta este procedura se calculeaza majorari pana are loc corectia.
Dupa ce depuneti 710 corect,reluati 101 si in randul suma declarata in timpul anului prin 100 trebuie sa aveti exact ce ati declarat in total prin 100,dupa depunerea celei de-2a rectificative.
Multumesc! A reusit s-o rezolv favorabil! Am mai depus decl710 care a corectat-o pe prima si am fisa zero. Numai bine !:ok:
Felicitari!