avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

Buna seara,
ma aflu in urmatoarea situatie:
-pana in 2008 angajat
-2008-2010 concediu de crestere a copilului
-2010martie -1 decembrie somaj
-1 decembrie 2010-1martie 2011 contract de munca per.determinata cu prelungire inca 3 luni.Daca nu se prelungeste contractul de munca am dreptul la somaj?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:02, 20 Februarie 2011
1. Legea 76/2002 spune ca pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.(asta o indepliniti)
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.
2. Dar tot Legea 76/2002, asa cum s-a modificat dela 16.12.2010, spune ca la stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
3. Cand ati intrat in somaj, in martie 2010, au fost luate in calcul 12 luni de dinainte de CCC asa ca ele nu mai pot fi luate acum iar in calcul iar perioada desomaj indemnizat nu este perioada de cotizare la somaj.
4. Asadar nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj deoarece aveti un stagiu de cotizare la somaj de numai 3 luni, pana acum, iar dvs. aveti nevoie de 12 luni.

Ultima modificare: Duminică, 20 Februarie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj STAN GABRIELA STAN GABRIELA daca in perioada febr. 2007-aug. 2009 am lucrat, apoi 15 sept 2009-16 sept. 2010 somaj, 20 oct. 2010 m-am angajat in situatia in care societatea la care lucrez ... (vezi toată discuția)
Despre conditii somaj danutz_bsd danutz_bsd Daca anul trecut, in lunile iulie si august, am fost in somaj, acum mai beneficiez de ajutorul de somaj? (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? abaza.codrut abaza.codrut as vrea sa-mi spuneti daca am dreptul la somaj?am 5 ani la acceiasi firma pana anul trecut nu am mai fost in somaj ,anul trecut am intrat in somaj din ianuarie ... (vezi toată discuția)