Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

Buna seara,
ma aflu in urmatoarea situatie:
-pana in 2008 angajat
-2008-2010 concediu de crestere a copilului
-2010martie -1 decembrie somaj
-1 decembrie 2010-1martie 2011 contract de munca per.determinata cu prelungire inca 3 luni.Daca nu se prelungeste contractul de munca am dreptul la somaj?
Va multumesc
1. Legea 76/2002 spune ca pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.(asta o indepliniti)
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.
2. Dar tot Legea 76/2002, asa cum s-a modificat dela 16.12.2010, spune ca la stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei inregistrarii cererii nu se iau in considerare perioadele care reprezinta stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea si acordarea anterioara a unui drept la indemnizatie de somaj.
3. Cand ati intrat in somaj, in martie 2010, au fost luate in calcul 12 luni de dinainte de CCC asa ca ele nu mai pot fi luate acum iar in calcul iar perioada desomaj indemnizat nu este perioada de cotizare la somaj.
4. Asadar nu puteti beneficia de indemnizatie de somaj deoarece aveti un stagiu de cotizare la somaj de numai 3 luni, pana acum, iar dvs. aveti nevoie de 12 luni.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane