Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca

sant pensionar invaliditate nerevizuibil gr.II varsta 62 neimpliniti ,am 18 ani in grupa II de munca eu beneficiiez de acea marire incepand cu 1 ian.2011?
Cand vi s-au deschis drepturile de pensie (luna, anul)? Punctajul pentru anii de spor l-ati primit?
getaz a scris:
sant pensionar invaliditate.gr,II din anul 2002,nerevizuibil din anul 2010 am o vechime totala in munca de 36 ani si 5 luni din care 15 ani in grupa II eu pot beneficia de acea marire de grupa incepand cu 1 ian.2011

Pentru precizari, completari sau intrebari va rog sa folositi butonul "raspunde" (albastru, dreapta, jos).

Veti primi banii aferenti punctajului suplimentar dupa 23-26 februarie. Daca nu-i primiti in maxim doua saptamani, trimiteti o sesizare casei teritoriale de pensii.
va scriu cele mentionate in decizia de pensionare -stagiu compl.de cotizare= 34 ani si 8 luni;-total stagiu de cotizare realizat =37 ani si 7 luni d.c.in grupa II de munca 8 ani si 4 luni; acum cand am primit pensia pe data de 23 febr.am constatat ca nu am introdusi la gr.II ,perioada din 01.12.1975-01.01.1988 ci acestia sant considerati conditii normale.deci nu am primit nici o diferenta recalculata la pensie,pt.grupa v-am spus ca sant pensionar invaliditate gr.II din anul 2002 si nerevizuibil din anul 2009,ce pot face acum?ce ma sfatuiti sa cer pensie anticipata sau sa raman la cea de invaliditate,si cu ani de grupa neluati in calcul ca grupa si cu dif.de marire neacordata sant nascut in 12.08.1949.multumesc mult
getaz a scris:
(...) acum cand am primit pensia pe data de 23 febr.am constatat ca nu am introdusi la gr.II ,perioada din 01.12.1975-01.01.1988 ci acestia sant considerati conditii normale.

Asta este o cu totul alta situatie, respectiv perioada nu a fost valorificata in 2002 ca fiind perioada lucrata in grupa II de munca. Daca perioada este inscrisa ca fiind lucrata in grupa II de munca in carnetul de munca sau ati depus adeverinta, trebuia sa contestati decizia de pensie din 2002.

Acum este prea tarziu pentru contestatie. De la pensia de invaliditate nu puteti sa treceti decat la pensia pentru limita de varsta, atunci cand veti implini 64 de ani si 10 luni.
adeverinta a fost pusa la dosar dar nu a fost luata in calcul ne-am adresat in scris C asei de Pensii si asteptam raspuns in 30 zile si apoi in functie de rezultat actionam in judecata