Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale

Sunt asociat intr-un SRL cu 30%, persoana care detinea 70% si era totodata administratorul societatii a decedat.
As dori sa aflu ce trebuie sa fac pentru a putea cesiona partile sociale mostenitorilor persoanei decedate sau care este modalitatea cea mai usoara si rapida de a inchide societatea, in cazul in care ar fi achitate la zi datoriile catre stat.

Multumesc
1. Cesiunea partilor sociale se face prin act aditional de cesiune parti catre mostenitori sau catre alta persoana, potrivit dispozitiilor din Statut si contractul societatii.
2. In cazul in care achitati datoriile la zi, angajati un practician in insolventa pentru lichidarea societatii. Faceti demersurile necesare la Registrul Comertului.
Multumesc.

O seara buna!
Partile sociale intra in masa succesorla a asociatului decedat.
Mostenitorii decedatului trebuie sa dezbata mai intai succesiunea, ulterior dezbaterii succesiunii pot cesiona catre ceilalti asociati aceste parti sociale.
Deocamdata nu aveti ce contract de cesiune sa faceti, atata timp cat nu s-a dezbatut succesiunea.

Succesiunea care trebuie facuta in firma de catre mostenitori are legatura cu succesiunea pentru apartament si celelalte bunuri?
O intrebare: in actul constitutiv exista clauza de continuare a societatii cu mostenitorii asociatului decedat ?