avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010

Buna Ziua !,
Sunt nascuta la data de 23 august 1957, am 36 de ani vechime neintrerupta si 2 copii.
Astept raspuns, va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 18:44, 20 Februarie 2011
Puteti beneficia de:
-pensie anticipata partiala la 55 de ani si 10 luni, intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 10 luni;
-pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 10 luni.

Legea nr. 263/2010 nu mai prevede nicio reducere a varstei standard de pensionare pentru numarul copiilor nascuti si crescuti, asa cum prevedea Legea nr. 19/2000 (si oricum erau minim 3 copii).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand mã pot pensiona? ContSters193934 ContSters193934 Sunt născută pe 13 aprilie 1957 și am o vechime, în învățământ, de 20 ani și 5 copii. Aș dori să știu la ce vărstă mă pot ... (vezi toată discuția)
Reducere varsta de pensionare pt mama cu copil cu handicap notever notever Buna ziua, Mama mea poate beneficia de reducerea varstei de pensionare daca are un copil cu handicap grav? Din nastere? Mama s-a nascut in 3 aug 1957 si ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de pensie anticipata? macrita macrita Sunt nascuta pe 19 iulie 1957 , am 24 de ani vechime , trei copii si as vrea sa stiu daca pot iesi la pensie anticipat (vezi toată discuția)