Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie conform Legii nr. 263/2010

Buna Ziua !,
Sunt nascuta la data de 23 august 1957, am 36 de ani vechime neintrerupta si 2 copii.
Astept raspuns, va multumesc anticipat.
Puteti beneficia de:
-pensie anticipata partiala la 55 de ani si 10 luni, intrucat ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 10 luni;
-pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 10 luni.

Legea nr. 263/2010 nu mai prevede nicio reducere a varstei standard de pensionare pentru numarul copiilor nascuti si crescuti, asa cum prevedea Legea nr. 19/2000 (si oricum erau minim 3 copii).