Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand mã pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand mã pot pensiona?

Sunt născută pe 13 aprilie 1957 și am o vechime, în învățământ, de 20 ani și 5 copii. Aș dori să știu la ce vărstă mă pot pensiona?

Data nasterii : aprilie 1957

Puteti beneficia de:

Pensie pentru limita de varsta incepand cu aprilie 2017, respectiv la implinirea varstei de 60 ani , daca realizati un stagiu de cel putin 15 ani ;
Pensie anticipata incepand cu aprilie 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani, daca realizati un stagiu de cotizare de cel putin 40 ani ;
Pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani, daca realizati un stagiu de cel putin 30 ani .
Varsta la care puteti solicita inscrierea la pensie, este influentata de mai multi factori: stagiul complet de cotizare, stagiul realizat in conditii speciale sau deosebite de munca, incadrarea corecta in grupele I si II de munca anterior datei de 1 aprilie 2001, includerea sau nu a perioadelor asimilate in stagiul realizat, calitatea de persoana cu handicap ori aceea de beneficiar al Decretului-lege nr.118/1990, numarul copiilor nascuti si crescuti pana la varsta de 10 ani, etc.
Pentru determinarea exacta a varstei dv. de pensionare, este necesar sa consultati un reprezentant specializat in stabiliri pensii.

Maria Dorina Tarcea a scris:
Puteti beneficia de:
Pensie pentru limita de varsta incepand cu aprilie 2017, respectiv la implinirea varstei de 60 ani , daca realizati un stagiu de cel putin 15 ani ;
Pensie anticipata incepand cu aprilie 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani, daca realizati un stagiu de cotizare de cel putin 40 ani ;
Pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2012, respectiv la implinirea varstei de 55 ani, daca realizati un stagiu de cel putin 30 ani .

Doamna, acestea sunt varstele standard de pensionare si stagiile prevazute de Legea nr. 19/2000. Dupa cum stiti, Legea nr. 19/2000 a fost abrogata.

@PascalViorica

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 9 luni, adica in ianuarie 2018. Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala la 55 de ani si 9 luni intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 9 luni.

Legea nr. 263/2010 nu mai prevede reducerea varstei standard de pensionare pentru numarul de copii nascuti si crescuti, asa cum prevedea Legea nr. 19/2000.