Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... \"Prima Casã\" - nuda proprietate vs. uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

"Prima Casã" - nuda proprietate vs. uzufruct viager

Sunt posesoarea unui "Contract de întreţinere" în care eu, împreună cu soţul meu, avem calitatea de nud proprietari, iar persoana cu care am încheiat contractul - uzufructuar viager. Vă rog să-mi răspundeţi dacă ne încadrăm ca persoane eligibile pentru a contracta un credit ipotecar "Prima Casă".
Nu va incadrati pentru ca aveti in proprietate o alta locuinta- faptul ca uzufructul apartine altei persoane nu are relevanta.
Buna ziua,
As dori sa achizitionez un apartament prin programul Prima casa. In prezent detin o garsoniera cu o suprafata de 32mp si am un contract de vanzare-cumparare cu uzufruct pe un apartament cu 2 camere, al parintilor, in suprafata de 36mp. - toate acestea au fost facute inainte de casatorie.
Intrebarea este daca sunt eligibil pt programul prima casa (conform normelor din acest an)?
Multumesc.