Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale numar tva european
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

numar tva european

recent, am cumparat pe firma, din Belgia, niste componente pentru utilajele .
Am facut plata facturii online, in avans, dar apoi , mi s-a spus ca trebuie sa platesc tva 21% pentru ca nu am numar de tva european.E normal? Am mai cumparat si din Germania si din China, dar numai fara tva, tva-ul se platea in tara.Mi-au verificat numarul de tva aici: [ link extern ] .
Da, este corect. Vi s-ar factura - de catre firma din stat UE - fara tva in cazul in care si dvs. sunteti in Romania platitor de tva, ba mai mult, trebuie ca firma romana sa fie inscrisa in ROI - Registrul Operatorilor Intracomunitari.
sunt platitor de tva dar nu sunt in roi, deci probabil ca au dreptate.multumesc.