avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1149 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire proces la decesul reclamantului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire proces la decesul reclamantului

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca procesul in care e implicata o persoana ca reclamant se mosteneste de catre mostenitorii acesteia daca persoana decedeaza si procesul nu este incheiat.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 13:12, 21 Februarie 2011
in cazul in care reclamantul decedeaza, se introduc in cauza mostenitorii acestuia.
Depinde de dreptul subiectiv pretins in proces.
Se pot introduce mostenitorii in proces, daca nu e vorba de un drept personal nepatrimonial ( de ex. divort).
In procesul in discutie reclamantul solicita anularea unui act de vanzare cumparare a unui teren.
In cazul acesta trebuie introdusi mostenitorii in proces.
Probabil e suspendat, trebuie solicitata repunerea pe rol.
Luati legatura cu un avocat daca aveti interes in proces sau cu avocatul reclamantului daca sunteti unul din mostenitori.
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Continuare divort in cazul decesului uneia dintre parti cristinadarasteanu cristinadarasteanu Buna ziua, As dori sa stiu daca, in situatia in care se incepe un proces de divort cu acordul partilor iar unul dintre soti decedeaza inainte de finalizarea ... (vezi toată discuția)
Daca reclamantul nu intra in sala de sedinta cauza se suspenda? gabriela_munteanu gabriela_munteanu buna ziua. Daca reclamantul in cazul unui divort nu intra in sedinta la data primei infatisari deoarece parata s-a prezentat cu avocatul, ce se intampla cu ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa bunici karissia karissia mama a decedat acum 7 ani,fiind singurul copil al bunicilor mei.eu nu mai am surori sau frati,parintii mei au divortat de 20 de ani.in urma decesului ... (vezi toată discuția)