Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire proces la decesul reclamantului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire proces la decesul reclamantului

Buna ziua,

Doresc sa stiu daca procesul in care e implicata o persoana ca reclamant se mosteneste de catre mostenitorii acesteia daca persoana decedeaza si procesul nu este incheiat.

Multumesc
in cazul in care reclamantul decedeaza, se introduc in cauza mostenitorii acestuia.
Depinde de dreptul subiectiv pretins in proces.
Se pot introduce mostenitorii in proces, daca nu e vorba de un drept personal nepatrimonial ( de ex. divort).
In procesul in discutie reclamantul solicita anularea unui act de vanzare cumparare a unui teren.
In cazul acesta trebuie introdusi mostenitorii in proces.
Probabil e suspendat, trebuie solicitata repunerea pe rol.
Luati legatura cu un avocat daca aveti interes in proces sau cu avocatul reclamantului daca sunteti unul din mostenitori.
Succes!