Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... abuz in serviciu contra interese persoane
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

abuz in serviciu contra interese persoane

Sunt mostenitoare a 28,8 ha teren agricol, 5 ha padure (dupa tata) si 3.5 ha (dupa mama), la aceeasi comuna, dar in sate diferite.Mi-au fost retrocedate 10 ha teren agricol , 1 ha padure, pt. tata in conformitate cu legea 18/91.
Mentionez ca am depus act de proprietate din anul 1991 si apoi am depus cereri in 1997,2000,2001,2005 atunci cand s-au modificat legile.
Pentru cele 3.5 ha ( mama) posed decizie din anul 1994, de actionar la o soc. agricola si hotarare judecatoreasca, dar am descoperit ca in anul 2001, primarul a luat cele 3.5 ha de la soc. agricola respectiva si nu mi le-a retrocedat nici pana acum. Societatea s-a desfiintat in conformitate cu legea 268/2001.
Problemele pe care le am sunt:
1. Terenurile pe care le revendic pentru tata sunt ocupate de cetateni care nu poseda acte de proprietate. Am gasit la cadastru ocupanti ai pamanturilor mele care in acte au 10 ha si ocupa 40 ha. Primaria refuza sa-mi arate titlurile de proprietate ale respectivilor, dar nici nu m-a instiintat vreo data ca pamanturile sunt ocupate.
2. Tot la cadstru am gasit un proces verbal din anul 2001, de preluare teren de la soc. agricola desfiintata prin care primarul a preluat 3.5 ha, dar cu autor tata(care nu a avut actiuni) si 15.3 ha cu autor mostenitoarea(eu). Deci mama a predat 3.5 ha, primarul a luat 18.8 ha pentru tata(caci atat mai avea sa-mi dea) si cele 3.5 ha ale mamei s-au subtilizat. Cele 18.8 ha ale tatei din sat s-au transferat la un singur client al lui care avea dreptul la 10 ha si poseda in teren 40 ha.
3. In conformitate cu legea 247/2005 primaria mi-a trimis o adresa in care imi spune ca am dreptul la 4 ha padure si 15.8 ha teren, dar la cadastru am gasit ca sunt inscrisa pe anexa 1 si anexa 3 cu 15.8 ha teren agricol si padurea nu exista.
Am scris la prefect, ANRP si acestia ma trimit sa ma inteleg cu primarul.
Va rog sa ma sfatuiti daca pot sa ma adresez procuraturii pentru abuz in serviciu ?

inainte de a-i suspecta de abuz in serviciu, ar trebui sa va adresati unui avocat pentru o consultatie juridica, deoarece problema dvs. asa cum ati relatat-o este incalcita iar acest site este pentru sfaturi, nu pentru consultatii juridice in adevaratul sens al cuvantului. -av. vasilescu
Admin, administrator
Azi sunt chemata la cercetari penale pentru ca am facut plangere penala asupra primarului care a luat 3.5 ha de la un agroind in conformitate cu legea 268/2001 si nu mi l-a returnat. Ce daune sa cer? Primarul a preluat terenul in anul 2001.