Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere penala pentru primarii care nu respecta legea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere penala pentru primarii care nu respecta legea 18/1991,,legea 247/2005

1. Daca un primar a recunoscut dreptul la proprietate dupa legea 18, legea1, legea 10, legea 247/2005, dar nu elibereaza tiltlul definitiv, se poate face plangere penala?
2. Daca acelasi primar a luat teren de la ADS in conformitate cu legea 268/2001, dar nu l-a cedat proprietarului nici pana in 2008, desi proprietarul avea decizie de actionar si hot. judecatoreasca, se poate face plangere penala?
la pct.1 puteti sa formulati o actiune civila prin care cereti sa fie obligat sa emita titlul de proprietate.
la pct 2, daca aveti o hot jud iar primarul nu a respectat-o, puteti face plangere ptr nerespectarea unei hot judecatorest.
ref. puctul1: Primarul a emis titlul provizoriu dupa L18, pentru 10 ha, in anul 1994,atunci cand s-a facut si masuratoarea pe teren, iar in anul 2002 a emis un titlu definitiv in care o parcela de 1.25 ha s-a "mutat" la alt proprietar. Acum recunoaste ca avem dreptul la 28.8 ha, dar amana sa ne dea titlu definitiv. Mentionez ca noi avem acte de proprietate din anul 1947, si am depus in termen toate documentatia necesara potrivit legii 18, legii 1, legii 10, legii 247.Cetateanul l improprietarit dupa ce s-au pus in posesie terenurile, nu are nici un act, nu are nici adeverinta din registrul agricol, nu are nimic.Asta nu e un caz penal?
Doamna Vera (avocat).... in Codul Penal exista un capitol special destinat functionarilor publici... si mie mi se pare ca fapta dragului de dom' primar se cam incadreaza acolo.
Si eu sunt intr-o situatie similara. Spre deosebire de acest primar, al meu "recunoaste" ca a gresit. Am facut cerere de indreptare erori materiale si speram sa rezolvam asa.
Daca nu... La razboi!
X-(mama lor de primari...si eu trec printr-o experienta groaznica cu unul...cam la fel am patit si eu ,numai ca am descoperit marsavia ce voiau sa faca si acum sunt ca mieluseii...da stresul si sanatatea de vreo 5 luni incoace cine mi-o da inapoi?
=D>toata stima pt acest site...fara el nu stiu ce ma faceam,am obtinut multe sfaturi pretioase care m-au ajutat mult...inca "festivalul"nu e gata...sper sa se termine cu bine
emiliana a scris:

ref. puctul1: Primarul a emis titlul provizoriu dupa L18, pentru 10 ha, in anul 1994,atunci cand s-a facut si masuratoarea pe teren, iar in anul 2002 a emis un titlu definitiv in care o parcela de 1.25 ha s-a "mutat" la alt proprietar. Acum recunoaste ca avem dreptul la 28.8 ha, dar amana sa ne dea titlu definitiv. Mentionez ca noi avem acte de proprietate din anul 1947, si am depus in termen toate documentatia necesara potrivit legii 18, legii 1, legii 10, legii 247.Cetateanul l improprietarit dupa ce s-au pus in posesie terenurile, nu are nici un act, nu are nici adeverinta din registrul agricol, nu are nimic.Asta nu e un caz penal?

1. Introduceti la instanta o actiune civila care are ca obiect obligarea primariei de a va elibera titlul de proprietate.
2. Abuzul în serviciu contra intereselor persoanelor este infractiunea savarsita de catre primar - parerea mea.