Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot recupera o suma de bani?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot recupera o suma de bani?

Cum a-si putea recupera o suma de bani pe care i-am iprumutato unui coleg?Mentionez ca nu am facut nici un fel de act notarial , sau chiatnta de mana prin care sa dovedesc ca i-am imprumutat acesti bani, e borba de o suma importanta de bani.A-si vrea sa stiu daca il dau in judecata, am vreo sansa sa recuperez acesti bani?Va multumesc!
fara inscrisuri, foarte greu; proba cu martori in aceasta speta este admisibila numai daca dovediti ca datorita relatiilor extrem de apropiate nu ati considerat necesar sa intocmiti un inscris; dar consultati totusi un avocat, exista si o alta solutie pe care nu o pot eu aici detalia.
Am patit asa ceva. Legal nu ai cum sa demonstrezi nimic. Norocul meu a fost ca detineam niste materiale compromitatoare despre acea tipa, si cu "promisiunea" ca in schimbul sumei pierdute ma voi distra facand-o de rusine la munca si in bloc, in 2 ore mi-am vazut banii. A fost norocul meu si atat, acum nu stiu cum poti proceda. :stunned:
Parerea mea: eu as formula o plangere penala pt inselaciune (?!) in speranta ca in fata organelor de cercetare penala rau-platnicul se va intimida si va marturisi fapta.
Declaratia data in fata organelor de cercetare penala o veti folosi in instanta civila pentru restituirea imprumutului. Alaturi de declaratiile unor martori, este posibil sa functioneze.
Intrebare: cum de ati imprumutat o "suma importanta" fara sa va luati o masura de siguranta ?
indian, utilizator
puteti promova o actiune in pretentii in instanta insa sa va asigurati ca aveti doi martori care sa fi fost de fata cand ati dat acea suma de bani respectivei persoane.