Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon de familie

As putea sa fac o plangere de abandon de familie,in plus el este cercetat de politie sub aspectul savarsirii infractiunii de detinere de arme neletale,Deoarece face parte din clanul Beinur Nureidin,ce ma sfatuiti sa fac ,intai sa fac o plangere pentru abandon de familie si apoi sa fac cerere pentru divort?

el nu vrea sa locuiasca cu noi,el momentan locueste cu familia lui,si ar vrea sa ma duc si eu acolo dar nu pot din cauza k nu au conditi de intretinere,sunt 4 adulti si doi copii sub 2 anii,si toti se intretin cu un singur salariu de 700Ron.ma jigneste imi vorbeste foarte urat
Dvs,trebuie sa fiti persoana care decideti pe ce drum doriti sa mergeti,cel al unei actiuni de divort,eventual cu acordul sotului,al unei/unor plangeri penale,cum de altfel sunteti singura care puteti gasi impreuna cu sotul un motiv care sa va determine sa va intelegeti.
Hotararea va apartine.
Depinde ce astepti de la el. Daca vrei sa obtii o pensie alimentara , depui actele pt divort si avocatul tau va face demersurile necesare . Dar dupa cum il descrii banuiesc ca nu are un serviciu cu carte de munca , asa ca nu sunt mari sanse sa obtii ceva de la el . Si contrar la cele spuse mai sus de catre un alt user , abandonul de familie apare atunci cand o persoana paraseste caminul conjugal , fie el format chiar si din 2 persoane . Neplata pensiei alimentare face parte din cu totul alt capitol care nu se incadreaza in penal. Pt ca odata divortat nu mai exista o familie , in consecinte nici abandon
azar33 a scris:

Depinde ce astepti de la el. Daca vrei sa obtii o pensie alimentara , depui actele pt divort si avocatul tau va face demersurile necesare . Dar dupa cum il descrii banuiesc ca nu are un serviciu cu carte de munca , asa ca nu sunt mari sanse sa obtii ceva de la el . Si contrar la cele spuse mai sus de catre un alt user , abandonul de familie apare atunci cand o persoana paraseste caminul conjugal , fie el format chiar si din 2 persoane . Neplata pensiei alimentare face parte din cu totul alt capitol care nu se incadreaza in penal. Pt ca odata divortat nu mai exista o familie , in consecinte nici abandon

Nu este fapta penala?????ART.305 C.P.,alin.1,,lit.c.

Cod Penal

Abandonul de familie
Art. 305. - Savarsirea de catre persoana care are obligatia legala de a intretine, fata de cel indreptatit la intretinere, a uneia dintre urmatoarele fapte:
a) parasirea, alungarea sau lasarea fara ajutor, expunandu-l la suferinte fizice sau morale;
b) neindeplinirea cu rea-credinta a obligatiei de intretinere prevazute de lege;
c) neplata cu rea-credinta, timp de 2 luni, a pensiei de intretinere stabilita pe cale judecatoreasca,
*se pedepseste, in cazurile prevazute la lit. a) si b) cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda, iar in cazul prevazut la lit. c), cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Daca partile nu s-au impacat, dar in cursul judecatii inculpatul isi indeplineste obligatiile, instanta, in cazul cand stabileste vinovatia pronunta impotriva inculpatului o condamnare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, chiar daca nu sunt indeplinite conditiile prevazute in art. 81.
Revocarea suspendarii conditionate nu are loc decat in cazul cand, in cursul termenului de incercare, condamnatul savarseste din nou infractiunea de abandon de familie.
andymaurul, utilizator
Scuze , ai dreptate pe jumatate , dar eu nu ma refeream la neplata cu rea-credinta ci la imposibilitatea de plata , care nu cred ca , constituie o infractiune . In plus , doamna ne mai spune ca el a plecat la FAMILIA lui si ca cei 6 membri traiesc cu 700 ron , bani care probabil provin din alocatiile celor 2 minori . Chiar daca bani ar fi castigati de el ,tot in imposibilitate de plata ar fi, datorita faptului ca intretine familia lui. (Desi ma indoiesc ca o persoana de speta lui sa aiba carte de munca in activ ). Eventual poate sa atace partea lui din bunurile comune, insa partajele sunt extrem de costisitoare. Si daca tot ai postat codul penal vei vedea ca acel articol are 3 puncte , nerespectarea orcaruia din puncte duce la savarsiri infractiuni de abandon de familie . Nu doar punctul C. Stima
azar33, utilizator