Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

va rog un sfat: sunt maritata de 5 ani, am un copil de 2 ani, un baietel si am hotarat cu sotul sa divortam; suntem de acord, numai ca nu stim cum sa procedam; sotul imi va lasa mie copilul si casa, cumparata impreuna si el va lua masina. putem rezolva totul impreuna, ca am auzit ca trebuie sa facem 2 procese, unul pentru divort si unul pentru bunuri. cum ar trebuie sa procedam?
Daca sunteti de acord in privinta termenilor desfacerii casatoriei, puteti inainta cerere de divort la Judecatoria pe raza careia ati avut ultimul domiciliu comun, prin care sa solicitati desfacerea casatoriei din culpa comuna, pentru o serie de motive, lipsa de comunicare, de afectiune samd, solicitati incredintarea minorului, si totodata formulati cerere de partaj si puteti depune o tranzactie prin care aratati instantei ce ati hotarat in privinta bunurilor comune. Ce ar mai fi de adaugat in cererea de divort, daca doriti sa reveniti la numele purtat anterior casatoriei, sau, in caz contrar, daca doriti sa va pastrati numele sotului, aveti nevoie de acceptul acestuia. Cel mai probabil, in privinta tranzactiei veti avea nevoie de un avocat care sa v-o redacteze.
eu va sfatuiesc sa faceti actiunea mai cuprinzatoare, in sensul ca ar trebui puse in discutie si valoarea pensiei alimentare si programul de vizitare a copilashului, ca sa nu se iveasca alte probleme si procese in viitor. va voi indruma pas cu pas in mesajul privat pe care vi-l dau. - av. vasilescu
Admin, administrator
In opinia mea nu aveti de ce sa puneti in actiune un program de vizitare.
Acesta il intereseaza strict pe tata daca e interesat sa-l ceara. Oricum, vad ca va intelegeti si, prin urmare, n-ar fi necesar un asemenea program.
Sunt de acord cu d-na Gabriela, daca tatal nu il cere, de ce ati solicita dvs pentru el; oricum, in conditii amiabile, pragramul nu prea este justificat!
va raman recunoscatoarea pentru ajutor domnilor avocat.