Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj prin notar sau instanta?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj prin notar sau instanta?

Buna ziua,
Eu si sotia mea vrem sa divortam cat mai repede si cat mai civilizat cu putinta. Vrem sa ne intelegem asupra custodiei copilului, program vizite, partaj bunuri. Cum este mai bine sa facem partajul prin notar sau prin instanta judecatoreasca?
Se poate face partajul bunurilor inainte de divort?
Multumesc
Partajul bunurilor comune se poate cere impreuna cu actiunea de divort sau dupa divort.

In cazul in care exista buna intelegere intre parti, se poate face si prin notarul public, printr-un act de partaj voluntar.
Acest act de partaj voluntar, se poate face si inainte de divort?
Numai in anumite conditii, nu cred sa le indepliniti... sunt rarissime...

Partajul la notar costa mai multisor... Mai bine cereti odata cu divortul, ca dureaza mai putin decat divortul sau, cel mai mult, la fel ca el. Nu intarzie cu nimic.
Depuneti actiunea de partaj odata cu divortul.
Apoi se face o tranzactie privitoare la impartirea bunurilor.
In cateva termene le terminati amnadoua.
Costurile unui partaj judiciar sunt mult mai mici decat ale unui partaj notarial.
popraz a scris:

Acest act de partaj voluntar, se poate face si inainte de divort?

In cazul dvs nu cred ca e posibil.Procedati cu divortul si partajul la instanta.Daca tot veti avea avocat ce ros mai are sa platiti si notarul.

avocat Claudiu Lascoschi