avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj prin notar sau instanta?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj prin notar sau instanta?

Buna ziua,
Eu si sotia mea vrem sa divortam cat mai repede si cat mai civilizat cu putinta. Vrem sa ne intelegem asupra custodiei copilului, program vizite, partaj bunuri. Cum este mai bine sa facem partajul prin notar sau prin instanta judecatoreasca?
Se poate face partajul bunurilor inainte de divort?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Dan Top , Avocat 05:55, 16 Iunie 2008
Partajul bunurilor comune se poate cere impreuna cu actiunea de divort sau dupa divort.

In cazul in care exista buna intelegere intre parti, se poate face si prin notarul public, printr-un act de partaj voluntar.
Acest act de partaj voluntar, se poate face si inainte de divort?
Numai in anumite conditii, nu cred sa le indepliniti... sunt rarissime...

Partajul la notar costa mai multisor... Mai bine cereti odata cu divortul, ca dureaza mai putin decat divortul sau, cel mai mult, la fel ca el. Nu intarzie cu nimic.
Depuneti actiunea de partaj odata cu divortul.
Apoi se face o tranzactie privitoare la impartirea bunurilor.
In cateva termene le terminati amnadoua.
Costurile unui partaj judiciar sunt mult mai mici decat ale unui partaj notarial.
popraz a scris:

Acest act de partaj voluntar, se poate face si inainte de divort?


In cazul dvs nu cred ca e posibil.Procedati cu divortul si partajul la instanta.Daca tot veti avea avocat ce ros mai are sa platiti si notarul.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Partaj ialin_ ialin_ Sunt casatorita cu sotul meu de 2 ani si nu avem copii! In urma infidelitatii lui am hotarat sa divortez. Am avut o discutie cu sotul meu,care mi-a ... (vezi toată discuția)
Divort amiabil,partaj conventional lupas  alexandra lupas alexandra am convenit cu sotul sa ne despartim civilizat iar partajul bunurilor dobandite impreuna sa-l facem in sensul pastrarii de catre el a suprafetei de teren,a ... (vezi toată discuția)
Probleme tranzactie alinaalina alinaalina Parintii mei au incheiat o tranzactie, scrisa de un avocat, de impartire a bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei. Pe citatia de la tribunal scrie ca ... (vezi toată discuția)