Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJ

Sunt casatorita cu sotul meu de 2 ani si nu avem copii!
In urma infidelitatii lui am hotarat sa divortez.
Am avut o discutie cu sotul meu,care mi-a propus in final un divort pe cale amiabila,iar cu privire la partaj el mi-a propus o suma de bani!
Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
1.Ce acte trbuie facute ca intelegerea noastra in privinta partajului sa fie perfect legala?
2.Unde trbuie facute acele acte ca eu sa pot primi legal acea suma de bani propusa de sotul meu?(la notar...?)
3.Actele cu privire la partaj trebuie facute inainte de a depune cererea de divort:?
Va rog daca se poate sa-mi aratati un model(daca exista asa ceva)!
Va multumesc!
buna ziua!
intai divortati prin acordul partilor.
obtineti hotararea de divort definitiva si irevocabila.
si apoi faceti partajul dupa cum v-ati inteles
va recomand pe cale de instanta este mai ieftin.
luati legatura cu un avocat care sa va consilieze.
dAR DACA DUPA OBTINEREA HOTARARII DE DIVORT DEFINITIVA SI IREVOCABILA EL SE RAZGABDESTE IN PRIVINTA CELOT PRIMITE?
Daca se razgandeste in privinta celor promise?
Exista doua tipuri de partaj.# Partajul bunurilor comune dupa desfacerea casatoriei se poate face: pe cale conventionala sau pe cale judiciara.
In cazul partajului in timpul casatoriei, acesta se poate realiza numai pe cale judiciara.
Pentru efectuarea partajului conventional, trebuie sa existe acordul unanim si valabil exprimat al sotilor.Partajul voluntar se poate realiza printr-o procedura notariala aca cei doi sunt de acord asupra valorii bunurilor si nu este necesara o evaluare a bunurilor de catre un expert.
In cazul dumneavoastra fiind vorba de o suma de bani procedura e simpla.
Trebuie totusi retinut ca acest partaj conventional trebuie sa fie cunoscut de instanta. Partajul judiciar este realizat de instanta de judecata.
Partajul conventional facut de soti inaintea introducerii actiunii de divort este lovit de nulitate absoluta.
In cursul procesului de divort, invoiala este insa posibila, ea putand fi realizata fie in fata instantei printr-un inscris denumit in general "tranzactie", fie printr-un act intocmit in fata notarului public.
Daca partajul se face prin buna intelegere, va sfatuiesc sa cereti partajul ca un capat al cererii de divort pentru a fi solutionate deodata, in acelasi dosar.
Astfel se vor elimina orice alte temeri.:)
ContSters82289, utilizator
Daca amandoi sunteti de acord cu divortul si v-ati si inteles referitor la partaj, nu are sens sa solicitati mai intai divortul urmand ca ulterior sa introduceti actiunea de partaj. Depuneti cererea de desfacere a casatoriei in care solicitati: desfacerea casatoriei din culpa comuna, revenirea dv la numele avut anterior casatoriei, instanta sa ia act de invoiala partilor referitor la bunurile comune (intocmiti o tranzactie in care specificati cum ati inteles sa le impartiti, tranzactie pe care o veti semna in fata judecatorului) Astfel veti termina repede si elegant.