Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj prin notar sau instanta?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj prin notar sau instanta?

Buna ziua,
Eu si sotia mea vrem sa divortam cat mai repede si cat mai civilizat cu putinta. Vrem sa ne intelegem asupra custodiei copilului, program vizite, partaj bunuri. Cum este mai bine sa facem partajul prin notar sau prin instanta judecatoreasca?
Se poate face partajul bunurilor inainte de divort?
Multumesc
Ati inteles esenta problemei si calea rezolvarii problemelor dvs.
Partajul bunurilor dobindite in timpul casatoriei este inadmisibil inainte ca hotarirea de divort sa fie definitiva si irevocabila. Dupa ce aceasta situatie este transata definitiv si irevocabil se poate face o intelegere pe cale amiabila in privinta bunurilor coumne, fie pe carea partajului judiciar, care poate fi solutionat prin pronuntarea unei hotariri de expedient de catre instanta sau prin partaj voluntar realizat prin act autentic la notar. In acest din urma caz pe linga aspectul ca poate fi mai costisitor se ridica si alte probleme legate de dovada proprietatii bunurilor supuse partajului si a altor formalitatii specifice activitatii notariale.