Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Herba volant, stultus manet.
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Herba volant, stultus manet.

Aceeasi HCL 371/2007, Timisoara, art.22: - necosirea ierbii... din spatiile verzi aferente... se sanctioneaza (lit.h) dar si cosirea fara autorizatie in ... spatii verzi... (lit.i)
Problema juridica este:
- O zona verde contine mai multe spatii verzi sau un spatiu verde contine mai multe zone verzi? #-o.
Intreb, sper sa nu-mi raspunda un politist comunitar.

Oricum (lit.o): varuirea trunchiului arborilor e contraventie. Clar. Chiar daca arborii sunt in curtea mea.=D>

Pentru conformitate:

h) necosirea ierbii, a gazonului, din spaţiile verzi aferente sau limitrofe imobilului curţii, grădinii sau blocurilor de locuinţe, până la limita carosabilului;
i) cosirea fără autorizaţie în parcuri, zone verzi, scuaruri sau grădini publice;
j) cultivarea de legume şi zarzavaturi pe domeniul public;
k) împrejmuirea zonei verzi – domeniu public - fără autorizaţie;
l) executarea de tăieri de corecţii şi defrişări arbori şi arbuşti, fără acordul serviciilor de specialitate din cadrul Primăriei Municipiului Timişoara,
m) plantarea pe domeniul public şi în aliniamentele stradale, de arbori şi arbuşti fructiferi de orice fel;
n) plantarea de către persoanele fizice sau juridice şi asociaţii de proprietari, de arbori şi arbuşti ornamentali, fără avizul serviciilor de specialitate din cadrul primăriei Municipiului Timişoara, cu material dendrologic
o) văruirea trunchiului arborilor;
p) deteriorarea plăcuţelor de informare din parcuri şi a plăcuţelor de atenţionare, a plăcuţelor de identificare a speciilor şi varietăţilor de arbori şi arbuşti din spaţiile verzi, a jardinierelor cu flori şi stâlpilor, coloanelor, bornelor şi a diferitelor accesorii ornamentale din spaţiile verzi, a grătarelor şi apărătorilor ornamentale pentru arbori, a gardurilor şi împrejmuirilor ornamentale,;
q) neanunţarea în termen de 24 de ore, de către regii autonome, sau societăţi comerciale, a Serviciului de Protecţie a Mediului, cu privire la apariţia unor avarii sau asupra intervenţiilor de urgenţă din spaţiile verzi ale municipiului Timişoara ;
r) însuşirea arborilor doborâţi de fenomene naturale sau a arborilor care au fost defrişaţi în cadrul unor lucrări specifice fără aprobarea serviciilor de specialitate din cadrul Primăriei Municipiului Timişoara;
s) executarea unor lucrări edilitar – gospodăreşti care afectează spaţiile verzi fără aprobarea serviciilor de specialitate al Primăriei Municipiului Timişoara şi fără plata anticipată a contravalorii lucrărilor de refacere a
- art.22 al.2
-literele h), i), j), l), m), n), o), q), p), r), t) şi u) şi v)
300 lei la 500 lei pentru persoanele fizice
1.000 lei la 2.500 lei pentru persoanele juridice;
- literile, f), g), k) şi s)
500 lei la 1.000 lei pentru persoanele fizice
1.000 lei la 2.500 lei pentru persoanele juridice;
- literele a), b), c), d), e)
2000 - 2.500 lei pentru persoanele fizice şi juridice.
ContSters184021, utilizator
Erata.
Titlul: "Herba" volant, stultus manent

(in loc de manet), mea culpa, scuze!