avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Herba volant, stultus manet.
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Herba volant, stultus manet.

Aceeasi HCL 371/2007, Timisoara, art.22: - necosirea ierbii... din spatiile verzi aferente... se sanctioneaza (lit.h) dar si cosirea fara autorizatie in ... spatii verzi... (lit.i)
Problema juridica este:
- O zona verde contine mai multe spatii verzi sau un spatiu verde contine mai multe zone verzi? #-o.
Intreb, sper sa nu-mi raspunda un politist comunitar.

Oricum (lit.o): varuirea trunchiului arborilor e contraventie. Clar. Chiar daca arborii sunt in curtea mea.=D>


Pentru conformitate:

h) necosirea ierbii, a gazonului, din spaţiile verzi aferente sau limitrofe imobilului curţii, grădinii sau blocurilor de locuinţe, până la limita carosabilului;
i) cosirea fără autorizaţie în parcuri, zone verzi, scuaruri sau grădini publice;
j) cultivarea de legume şi zarzavaturi pe domeniul public;
k) împrejmuirea zonei verzi – domeniu public - fără autorizaţie;
l) executarea de tăieri de corecţii şi defrişări arbori şi arbuşti, fără acordul serviciilor de specialitate din cadrul Primăriei Municipiului Timişoara,
m) plantarea pe domeniul public şi în aliniamentele stradale, de arbori şi arbuşti fructiferi de orice fel;
n) plantarea de către persoanele fizice sau juridice şi asociaţii de proprietari, de arbori şi arbuşti ornamentali, fără avizul serviciilor de specialitate din cadrul primăriei Municipiului Timişoara, cu material dendrologic
o) văruirea trunchiului arborilor;
p) deteriorarea plăcuţelor de informare din parcuri şi a plăcuţelor de atenţionare, a plăcuţelor de identificare a speciilor şi varietăţilor de arbori şi arbuşti din spaţiile verzi, a jardinierelor cu flori şi stâlpilor, coloanelor, bornelor şi a diferitelor accesorii ornamentale din spaţiile verzi, a grătarelor şi apărătorilor ornamentale pentru arbori, a gardurilor şi împrejmuirilor ornamentale,;
q) neanunţarea în termen de 24 de ore, de către regii autonome, sau societăţi comerciale, a Serviciului de Protecţie a Mediului, cu privire la apariţia unor avarii sau asupra intervenţiilor de urgenţă din spaţiile verzi ale municipiului Timişoara ;
r) însuşirea arborilor doborâţi de fenomene naturale sau a arborilor care au fost defrişaţi în cadrul unor lucrări specifice fără aprobarea serviciilor de specialitate din cadrul Primăriei Municipiului Timişoara;
s) executarea unor lucrări edilitar – gospodăreşti care afectează spaţiile verzi fără aprobarea serviciilor de specialitate al Primăriei Municipiului Timişoara şi fără plata anticipată a contravalorii lucrărilor de refacere a
- art.22 al.2
-literele h), i), j), l), m), n), o), q), p), r), t) şi u) şi v)
300 lei la 500 lei pentru persoanele fizice
1.000 lei la 2.500 lei pentru persoanele juridice;
- literile, f), g), k) şi s)
500 lei la 1.000 lei pentru persoanele fizice
1.000 lei la 2.500 lei pentru persoanele juridice;
- literele a), b), c), d), e)
2000 - 2.500 lei pentru persoanele fizice şi juridice.
Ultima modificare: Marți, 22 Februarie 2011
ContSters184021, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters184021 , utilizator 21:31, 23 Februarie 2011
Erata.
Titlul: "Herba" volant, stultus manent

(in loc de manet), mea culpa, scuze!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am tăiat doi arbori din curtea mea, cum pot scăpa de dosar penal? assbell99 assbell99 Am fost amendat si mi s,-a întocmit dosar penal pentru ca am tăiat doi arbori din curtea mea. (vezi toată discuția)
Spatiile verzi din jurul imobilelor sorinstanciu sorinstanciu Se da urmatoarea situatie: un proprietar, care face si parte din Comitetul Executiv al Asociatiei de Proprietari vine permanent si cere presedintelui ... (vezi toată discuția)
Contract gunoi obligatoriu EderaE EderaE Buna ziua! Asa dori sa stiu daca, in conditiile in care locuiesc la casa, la marginea unui mic orasel, intr-un cartier nou construit, sunt obligata prin lege ... (vezi toată discuția)