Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata indemnizatiei pentru CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata indemnizatiei pentru CCC

Am si eu o nelamurire,daca fiul meu este nascut pe 06.03.2009,eu voi mai primi pt luna cand este nascut indemnizatie de crestere si alocatia de 200 de ron,si in ce luna ii primesc,in luna nasterii copilului sau in luna urmatoare,exact cum se primesc salariile,adica pe o luna in urma?..Va multumesc frumos!
1. Indemnizatia pentru CCC o primiti incepand cu data aprobarii acesteia. Daca este fractiune de luna se calculeaza proportional cu numarul de zile calendaristice in care beneficiati de aceasta.
2. Plata se face in luna curenta pentru luna precedenta.
Va multumesc frumos pt raspuns!