avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 765 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Avocat din oficiu ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Avocat din oficiu ?

Sunt intr-un proces de succesiune a bunurilor mobile ramase in urma decesului parintilor. Avind probleme de sanatate
(locomotorii) nu ma pot prezenta in instanta,nu mi-am angajat avocat facindu-mi singur apararea prin inscrisuri.
Ca drept dovada am cistigat in recurs procesul cu partea adversa care a avut avocat. In urma recursului dosarul a fost trimis spre rejudecare la instanta de fond in favoarea mea. Avocata partii adverse fiind foarte deranjata a cerut
presedintelui de instanta sa-mi angajrze un avocat din oficiu deoarece respectiva avocata nu mai doreste sa se termine procesele cu casare si trimise spre rejudecare.
INTREBARILE MELE :
- Nu incalca prevederile art.14 alin.1 din 1 din OUG nr.51/2008 care intra in vigoare la 25.05.2005 ???
- E normal sa se intimple asa ?
- De ce o deranjeaza pe d-na avocata ca eu nu am avocat si imi fac singur apararea ?;
daca nu doriti un avocat, nici macar din oficiu, faceti aceasta precizare in scris catre instanta. asistarea de catre avocatul din oficiu este un drept nu o obligatie.

lasati-o pe colega sa ramana deranjata. dvs. faceti ce credeti ca va serveste cel mai bine interesele.
Sigur ca este foarte ciudat.
Cereti in scris instantei ca solicitati sa va aparati singura.
Un avocat neplatit mai rau va incurca deoarece nu este interesat de caz.
Incercati sa va angajati un avocat pe care sa il platiti daca instanta va desemna un avocat din oficiu.
Mandatul avocatului din oficiu inceteaza la prezentarea avocatului ales.
Nu suntem in penal sa vi se acorde un avocat din oficiu daca nu doriti.
Asa ca ma mira foarte tare cererea avocatei si presedintele instantei n-ar trebui sa o accepte.
Faceti precizarea in scris ca nu doriti sa va angajati un avocat si ca nici nu cereti unul din oficiu.
Dar de ce s-a casat spre rejudecare?
Corect, in civil nu exista avocat din oficiu. Numai in penal.
In civil exista asistenta gratuita.
Avocatul desemnat de barou pentru asistenta gratuita este platit. Desi baroul ii poate solicita si asistenta practic gratuita, nu cunosc astfel de cazuri...
Mandatul avocatului desemnat pentru asistenta gratuita nu inceteaza la prezentarea celui ales, ci la cererea partilor sau cand dovezi arata ca partea si-a imbunatatit considerabil veniturile.
Din punct de vedere calitativ nu exista nicio diferenta.Avocatii din oficiu din penal intra si in procesele civile.Mai nou acestia primesc si o suma de bani ( redusa).
Deci, nu schimba cu nimic situatia calitatii prestatiei avocatului neplatiti de client.

Alte discuții în legătură

Cum aflu avocatul din oficiu aidu aidu Admite cererea. Acordă asistenţă juridică gratuită petentului, pe tot parcursul procesului şi dispune desemnarea unui apărător din oficiu conform Legii ... (vezi toată discuția)
Schimbare avocat de catre judecator? Cezar augustin Dinu Cezar augustin Dinu astasi, la galati, intr-un proces penal, inculpatul era asistat de catre avocat angajat. Judecatoarea a apreciat ca acesta nu ofera asistenta juridica ... (vezi toată discuția)
Avocat din oficiu Atonn Atonn Buna ziua, Sunt avocat de putin timp si as dori sa stiu cum se poate deveni avocat din oficiu. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)