Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... eliberarea cartii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

eliberarea cartii de munca

mi s -a incheiat contractul de munca in ianuarie, iar eu nu pot avea o copie carte de munca pe motiv ca nu este inca incheiata,iar pana la incheiere mai dureaza 2-3 saptamani ,eu imi pierd locul de munca din strainatate care imi cere clar copie carte de munca si nu copie decizia de incetare ,ce fac in acest caz?
Unde se afla carnetul de munca? La itm sau la societate?
Daca este la ITM solicitati eliberarea de urganta, iar la societate...faceti cerere scrisa si depuneti-o la secretariat, solicitand eliberarea de urgenta aratand si motivile.
In caz de nu se conformeaza, veti avea cum sa-i dati in judecata pentru pierderea locului de munca.
Trebuie sa stiti ca de la 01.01/2011, toate cartile de munca se inchid si se returneaza angajatilor
bap a scris:

mi s -a incheiat contractul de munca in ianuarie, iar eu nu pot avea o copie carte de munca pe motiv ca nu este inca incheiata,iar pana la incheiere mai dureaza 2-3 saptamani ,eu imi pierd locul de munca din strainatate care imi cere clar copie carte de munca si nu copie decizia de incetare ,ce fac in acest caz?

In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze carnetul de munca completat si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act.
In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului
Teritorial de Munca din zona in care angajatorul isi are sediul sau instantei judecatoresti competente.