Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... redobandirea cetateniei romane
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

redobandirea cetateniei romane

Buna ziua,

In prezent am cetatenia olandeza pe care am obtinut-o in urma renuntarii la cetatenia romana. Aceasta a fost singura modalitate in cazul meu de a obtine cetatenia olandeza. Nu as fi vrut insa sa renunt la cetatenia romana.

V-as ramane recunoscator daca mi-ati putea spune: pot sa redobandesc cetatenia romana fara a pierde cetatenia olandeza, in acest caz in care eu am renuntat `voluntar`la cetatenia romana?

Statul olandez permite ambele cetatenii, intrucat ma incadrez la cazul: `m-am nascut si locuit in Romania pana la varsta de 18 ani`. Din cate stiu , statul roman permite dubla cetatenie.

Multumesc anticipat si astept raspunsul dvstra.
Toate cele bune,
Nicolae Lulu
Inginer

Aveti aici toate datele - acte si taxe (in lei vechi) necesare pentru redobindirea cetateniei.

[ link extern ]

Pe undeva prin text se zice, la acte ce trebuie prezentate:

DOVADÃ scrisă privind data pierderii cetăţeniei române - adeverinţă eliberată de misiunea diplomatică a României sau Serviciul Paşapoarte ori copia hotărârii Guvernului prin care s-a aprobat renunţarea la cetăţenia română ;

deci puteti sa va redobinditi cetatenia daca ati renuntat la ea "voluntar".

Bafta!!!
Va multumesc foarte mult pt raspunsul dvstra.
Va doresc toate cele bune!