Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... De ce platesc caldura?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

De ce platesc caldura?

DE CE SA PLATESC CALDURA LA BLOC DACA EU DIN ANUL 2001 AM CENTRALA PROPRIE SI AM INLOCUIT TEVILE DE LA COLOANE CE TRECEAU PRIN APARTAMENT CU PEXAL CUM CEREA LEGEA IN VIGOARE LA ACEA DATA
MENTIONEZ CA PE SCARA NU AVEM CALORIFERE SI NICI CONDUCTE CARE SA DEGAJE CALDURA
DIN 20 DE APARAMENTE 12 AU CENTRALA PROPRIE 1 ESTE DEBRANSAT DE LA RETEAUA DE CALURA ,7 AU INREGISTRATOARE DE CALDURA PE FIECARE CALORIFER.
FIRMA CARE SE OCUPA DE ACESTE INREGISTRATOARE RESPECTIV <ELSACO BRUNATA SRL> A TRIMIS UN TABEL DIN CARE REZULTA CA TREBUIE SA ACHTAM PENTRU SPATIILE COMUNE SUMA DE 11.01 CONTRAVALOAREA A 26 DE UNITATI.
DUPA CE NORMA DE CALCUL S-A STABILIT CONTRIBUTIA NOASTRA?
Pentru ca este in vigoare Ordinul 343/2010 al presedintelui ANRSC.
[ link extern ]
........... cu precadere art.2 si art. 3
EU AM RESPECTAT LEGEA IN VIGOARE CAND AM MONTAT CENTRALA TERMICA DE APARTAMENT NU POT SA ADMIT SA PLATESC CEVA DE CARE NU BENEFICIEZ SA INCURAJEZ LENEA:,HOTIA {SA ASTEPT SA PLATEASCA VECINI CE CONSUM EU, CALDURA PE CARE NU O DECLAR CA NU MA VERIFICA NIMENI}
INTAI SA LE SCADA CONSUMUL DECLARAT DE EI DIN FACTURA DE ENERGIE TERMICA SI APOI DIFERENTA DACA EXISTA {CEEA CE NU AR TREBUI SA EXISTE} SA APLICE COEFICIENTII CUM PREVEDE NORMA TEHNICA PENTRU APLICAREA ORDONANTEI.343/2010.
NEEXISTAND CONSUMATORI RESPECTIV CALORIFERE TEVI PE SPATIU COMUN AR TREBUI SA IMI MULTUMEASCA VECINI CA EU INCALZESC O PARTE DIN SPATIU COMUN SI PERETI LOR CU CENTRALA PROPRIE,NU STAU IN FRIG NU CONSUM GAZUL LASAND ARAGAZUL DESCHIS SI VOR SA LE DEA DRUMUL LA CALDURA CAT MAI TARZIU.